Publikacje
Przewlekła choroba nerek (PChN) jest wieloobjawowym zespołem chorobowym, powstałym w wyniku uszkodzenia lub zmniejszenia liczby czynnych nefronów niszczonych przez różnorodne procesy chorobowe toczące się w miąższu nerek.
30.08.2010
Kamica nerkowa może dotyczyć zarówno górnych, jak i dolnych dróg moczowych. W krajach rozwijających się przeważają kamienie w pęcherzu moczowym, natomiast w krajach rozwiniętych częściej mamy do czynienia z kamieniami górnych dróg moczowych.
27.08.2010
16.06.2010
Na początku XX wieku śmiertelność noworodków oraz niemowląt hospitalizowanych z powodu ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek wnosiła 20% (1,2). Obecnie, dzięki nowoczesnej diagnostyce i postępowi w terapii, śmiertelność z tego powodu jest bliska zeru. Należy jednak pamiętać, że odległym następstwem powikłanych zakażeń układu moczowego może być przewlekła choroba nerek i rozwój nadciśnienia tętniczego.
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
Działania niepożądane są niemożliwą do wyeliminowania konsekwencją leczenia farmakologicznego.
Przez wiele lat najczęstszą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek było kłębkowe zapalenie nerek. Obecnie najliczniejszą grupę chorych leczonych nerkozastępczo stanowią pacjenci z nefropatią cukrzycową. Współistnienie cukrzycy i CKD znacząco zwiększa ryzyko niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych i rozwoju niewydolności serca, która dotyczy blisko 50% chorych z nefropatią cukrzycową.
04.11.2009
Nadciśnienie tętnicze to jeden z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju zmian w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dotyczy to w pierwszym rzędzie udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału mięśnia serca i niewydolności nerek. Badania epidemiologiczne wskazują na liniowy wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego związanego ze wzrostem ciśnienia tętniczego.
08.10.2009
Ostatnio wiele uwagi poświęca się zagadnieniu opornego nadciśnienia tętniczego. Stanowi ono istotny problem kliniczny ze względu na stosunkowo wysoką częstość występowania w populacji chorych na nadciśnienie tętnicze, obciążenie wysokim ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz konieczność przeprowadzenia właściwej diagnostyki i ustalenia skutecznego postępowania terapeutycznego.
08.10.2009
Leki wytwarzane metodami biotechnologicznymi, tzn. z wykorzystaniem żywych komórek, są obecnie powszechnie stosowane we wszystkich dziedzinach medycyny, a ich udział w farmakoterapii wciąż się zwiększa. W celu zastosowań klinicznych w nefrologii metodami tymi wytwarzane są przede wszystkim czynniki pobudzające erytropoezę, które pozwalają na leczenie niedokrwistości towarzyszącej przewlekłej chorobie nerek.