Publikacje

Probiotyki a układ pokarmowy człowieka
14.07.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Leczenie chorób przewodu pokarmowego w okresie ciąży
14.07.2011
Kobiety w okresie rozrodczym powinny unikać samoleczenia i w żadnym wypadku nie zażywać leków bez porady lekarskiej. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży nie należy stosować żadnych leków, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne...
Psychologiczne uwarunkowania menopauzy
29.04.2011
Okres przejścia menopauzalnego ma szczególne znaczenie w życiu kobiety. Przemianie ulega jej ciało, ale też cały świat uczuć i emocji. Dochodzi także często do zmian aktualnej sytuacji życiowej (zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym). Pojawiają się liczne problemy, które dotyczą dolegliwości bezpośrednio związanych z zanikaniem czynności jajników oraz wynikających z psychologicznej i społecznej sytuacji kobiety...
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część I
21.04.2011
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
Nieżyty nosa u dzieci – czy to tylko alergia?
19.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Choroba Leśniowskiego-Crohna w ciąży
16.09.2010
Dla młodych kobiet z ChL-C optymalną sytuacją jest zaplanowana ciąża, ponieważ stan kliniczny kobiety w okresie zapłodnienia jest jednym z najważniejszych czynników determinujących przebieg ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Najkorzystniejszym czasem na zajście w ciążę jest okres utrzymywania się remisji choroby przez co najmniej trzy miesiące.
Zaburzenia przewodu pokarmowego w okresie pomenopauzalnym
15.09.2010
Okres pomenopauzalny to czas występowania u wielu kobiet objawów ze strony różnych narządów i układów. Mówi się o tak zwanych „objawach wypadania”. Do najczęstszych objawów wynikających z niedoboru estrogenów należą uderzenia gorąca, chwiejność emocjonalna, zaburzenia snu i nastroju.
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego w okresie okołomenstruacyjnym
15.09.2010
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego w okresie okołomenstruacyjnym wchodzą w skład wieloobjawowego zespołu napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome, PMS). Zespół ten obejmuje powtarzające się w fazie lutealnej każdego cyklu miesiączkowego dolegliwości natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się około 5-7 dni przed miesiączką i ustępują w pierwszych dniach kolejnego cyklu.
Zakażenie bakteriami z rodzaju Chlamydia w praktyce lekarza rodzinnego
31.08.2010
Zakażenia bakteriami z rodzaju Chlamydia to coraz częstszy problem, z którym spotyka się lekarz rodzinny w swojej codziennej pracy. Nietypowe objawy, utajony przebieg choroby, łatwość szerzenia się drobnoustroju w populacji, zwłaszcza wśród osób młodych, stwarza niejednokrotnie trudności diagnostyczne i terapeutyczne. Najczęściej zakażenie ma charakter mieszany, często współistnieje z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, takimi jak Legionella, Mycoplasma, Coxiella, nie należy także zapominać o Borrelia burgdorferi.
Nadciśnienie tętnicze w ciąży - co powinien wiedzieć lekarz rodzinny?
29.04.2010
3
Nadciśnienie tętnicze jest dziś niezwykle istotnym problemem klinicznym - dotyka blisko 40% dorosłej populacji. Sytuacja ta jest szczególna, gdy podwyższone ciśnienie tętnicze dotyczy kobiety ciężarnej, bowiem wiąże się to zarówno z koniecznością innych metod terapii, jak i szczególnej kontroli. Celem tych działań jest uniknięcie poważnych zagrożeń, ze zgonem matki i płodu włącznie. Problem ten dotyczy około 5-10% ciężarnych i nabiera na znaczeniu, ponieważ kobiety coraz później decydują się na dziecko, a z wiekiem ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zarówno w populacji ogólnej, jak i u kobiet ciężarnych wzrasta.
29.04.2010
3