Publikacje
Psychiatria kliniczna oparta na faktach naukowych w XXI wieku staje wobec zróżnicowanych oczekiwań i wyzwań, jakim z jednej strony jest rosnąca liczba problemów zdrowotnych, z drugiej zaś postęp wiedzy, który rozbudza nadzieje na lepsze i szybsze rozwiązywanie tych problemów. Dodatkowym aspektem są naciski na profilaktykę zdrowia psychicznego, jak również wczesną prewencję.
23.02.2010
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
Choroba wieńcowa stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Według danych epidemiologicznych szacuje się, że blisko 20% populacji tych państw rozwija objawy choroby wieńcowej przed 60. rokiem życia. W USA z powodu choroby wieńcowej umiera co piąta osoba. Według dostępnych danych ocenia się, że około 750 tysięcy Amerykanów doznało w 2004 roku po raz pierwszy w życiu incydentu wieńcowego, z czego aż 570 tysięcy przebyło zawał serca.
04.11.2009
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie powiązaniami między bezsennością i współwystępującym nadciśnieniem tętniczym. Zarówno bezsenność, jak i nadciśnienie tętnicze dotyczą znacznego odsetka osób dorosłych w Polsce i szacuje się, że około 40% chorych na nadciśnienie tętnicze zgłasza problemy ze snem. Wpływ bezsenności na wysokość ciśnienia tętniczego krwi, na dobowy rytm ciśnienia, rozwój powikłań narządowych i częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym ostrych zespołów wieńcowych, są przedmiotem wielu badań.
12.10.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Wydłużenie życia, a co za tym idzie starzenie się populacji, przy stale rosnącej ekspozycji na czynniki mutagenne i rakotwórcze powoduje, że znacząco rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Wzrost zachorowań jest szczególnie widoczny w grupie osób po 65. roku życia. Jest to grupa szczególnie narażona na ryzyko powikłań leczenia onkologicznego.
18.05.2009
1
Starzenie się populacji jako nieunikniona konsekwencja zmian demograficznych zachodzących w społeczeństwie, zmusza do weryfikacji zakresu zainteresowań współczesnej medycyny i przesunięcia ich w kierunku problemów wieku starczego. Z licznych cech przypisywanych procesowi starzenia wymienia się nie tylko nieuchronność, długotrwałość i postępujący charakter toczących się w organizmie człowieka zmian, lecz przede wszystkim, w obliczu medycyny XXI wieku - możliwość prewencji.
17.05.2009
Otępienie, zgodnie z definicją zawartą w kryteriach diagnostycznych Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) (1), to "zespół spowodowany chorobą mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym...
Zaburzenia depresyjne stanowią jedną z głównych przyczyn, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarza POZ. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ich częstość wyraźnie rośnie wraz z wiekiem.
30.04.2009
1