Publikacje
Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) jest przewlekłym procesem zapalnym prowadzącym do postępujących i nieodwracalnych zmian strukturalnych, takich jak włóknienie i zanik. Przebudowa narządu doprowadza do trwałego upośledzenia czynności zewnątrz-, a następnie wewnątrzwydzielniczej gruczołu, co klinicznie manifestuje się objawami niewydolności trzustki.
14.09.2008
Istniejąca w Polsce sieć pracowni hemodynamicznych oraz rekomendowany przez towarzystwa kardiologiczne sposób leczenia ostrych zespołów wieńcowych wymusza tworzenie sieci oddziałów intensywnej terapii kardiologicznej (OITK) (1,2). Są to oddziały przygotowane do leczenia ciężkich stanów kardiologicznych, w tym ostrej niewydolności serca i wstrząsu kardiogennego. Kompleksowe leczenie tych najcięższych przypadków kardiologicznych wymaga doświadczonego personelu medycznego i sprzętu pozwalającego na podjęcie leczenia niewydolności wielonarządowej.
26.05.2008
Pomimo postępów, jakie dokonały się w ostatnich latach w leczeniu schorzeń układu krążenia, częstość występowania niewydolności serca (NS) stale się zwiększa (1,2,3). Skala tego problemu zaczyna przyjmować rozmiary epidemii, pomimo poprawy możliwości diagnostycznych i leczniczych głównych przyczyn doprowadzających do NS.
14.11.2007
W większości ośrodków, w których przeprowadzane są operacje chirurgiczne wymagana jest opinia lekarza, najczęściej specjalisty chorób wewnętrznych lub kardiologa, przyzwalająca na przeprowadzenie u chorego wysokiego ryzyka zaplanowanego zabiegu. Takie postępowanie ma na celu zminimalizowanie powikłań okołooperacyjnych.
11.07.2007
2
Ocena przedoperacyjna pacjenta, która jest niezbędnym elementem postępowania przedoperacyjnego, stanowi przedmiot wielu opracowań i badań naukowych. Wszystkie one mają na celu przygotowanie pewnych standardów i schematów, które pozwoliłyby na lepsze przygotowanie chorego i zwiększyły jego bezpieczeństwo w okresie okołooperacyjnym.
11.07.2007
Anafilaksja jest to nagła, potencjalnie zagrażająca życiu reakcja nadwrażliwości, związana z uwalnianiem mediatorów z komórek tucznych, bazofilów i napływających komórek zapalnych. Pojęcie anafilaksji dotyczy reakcji immunologicznych, zależnych od przeciwciał klasy IgE.
03.07.2007
Zespoły bólowe narządu ruchu są najczęściej występującym rodzajem bólu przewlekłego. Ból jest nieodłącznym objawem takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów pierwotna i wtórna, zmiany pourazowe i zapalne, fibromialgia, nowotwory pierwotne i przerzutowe, osteoporoza, choroby układowe tkanki łącznej i zapalenie stawów.
11.02.2007
8
Ból w powszechnym mniemaniu jest nieodłącznym elementem procesu starzenia się. Niewiele jednak prac poświęca się temu tematowi, choć jest to poważny problem społeczny i medyczny.
11.02.2007
1
Opioidy stosowane w zwalczaniu bólu nowotworowego...
11.02.2007
Ból ma wiele definicji, ale co do jednego naukowcy są zgodni. Ból to jedno z najbardziej przykrych i nieprzyjemnych doznań zmysłowych zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
11.02.2007
2