Publikacje

Pacjent z ostrym zespołem wieńcowym – współpraca zespołu ratownictwa medycznego
26.10.2016
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku zgony z powodu chorób układu krążenia stanowiły aż 46% wszystkich zgonów.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Prewencja wtórna choroby wieńcowej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym
10.10.2016
Podstawowym celem terapii hipotensyjnej u pacjentów z chorobą wieńcową jest obniżenie ciśnienia tętniczego, redukcja niedokrwienia mięśnia sercowego i ochrona przed zdarzeniami sercowo-naczyniowymi.
Badanie PATHWAY-2 – nowa droga w terapii opornego nadciśnienia tętniczego?
06.10.2016
Oporne nadciśnienie tętnicze stanowi ważny problem kliniczny ze względu na stosunkowo wysoką częstość występowania w populacji chorych na nadciśnienie tętnicze, konieczność przeprowadzenia właściwej diagnostyki i ustalenia skutecznego postępowania terapeutycznego.
Czy krótki sen wpływa na długość życia?
06.10.2016
Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania odpowiedzi immunologicznej, ale także choroby zakaźne mogą stymulować występowanie snu, co z kolei ma zapewniać prawidłową odpowiedź organizmu na działanie patogenu.
Telmisartan w terapii nadciśnienia tętniczego – bardziej i mniej znane właściwości
05.10.2016
Antagoniści receptora angiotensyny II – sartany – stanowią uznaną, jedną z podstawowych grup leków hipotensyjnych stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. W szeregu badań klinicznych wykazano, że grupa ta jest nie tylko skuteczna hipotensyjnie u chorych z niepowikłanym nadciśnieniem tętniczym, ale również wykazano korzyści z jej stosowania w różnych sytuacjach klinicznych.
Leczenie skojarzone nadciśnienia tętniczego – jedna tabletka na każdym etapie terapii?
05.10.2016
W obowiązujących wytycznych kładzie się nacisk na jak najwcześniejsze i najbardziej intensywne rozpoczynanie leczenia nadciśnienia tętniczego w celu szybkiego uzyskania wartości docelowych. Podkreśla się, że szybsze obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości docelowych przekłada się na bardziej wyrażone zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
Diuretyki pętlowe w terapii nadciśnienia tętniczego – kiedy stosować?
05.10.2016
Diuretyki pozwalają na osiągnięcie ujemnego bilansu sodowego i wodnego. Znajdują zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, obniżając ciśnienie tętnicze i zmniejszając śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Kiedy należy podejrzewać wtórne nadciśnienie tętnicze?
04.10.2016
W przypadku wtórnego nadciśnienia tętniczego odpowiednia diagnostyka i zastosowanie właściwego leczenia przyczynowego może doprowadzić do usunięcia przyczyny leżącej u podłoża jego rozwoju – wynikiem tego jest poprawa kontroli lub normalizacja ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
Badanie SPRINT w perspektywie – w jaki sposób przenieść wyniki badania do codziennej praktyki?
04.10.2016
Ogłoszenie i publikacja wyników badania Systolic Blood Pressure Intervention Trial (SPRINT) wzbudziły ogromne zainteresowanie. Na przestrzeni prawie roku od publikacji (9 listopada 2015), jedynie na łamach Hypertension ukazało się kilkanaście artykułów poglądowych i komentarzy dotyczących bezpośrednio wyników badania SPRINT.