Publikacje
Całkowicie uprawniona jest więc teza, iż najstarsze informacje dotyczące objawów lękowych kryją się w źródłosłowie pojęć z nim związanych, a sam lęk towarzyszy człowiekowi co najmniej od początku cywilizacji.
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
Zaburzenia depresyjne są najczęstszymi przewlekłymi chorobami psychicznymi w populacji ogólnej. Szacuje się, że co piąty pacjent zgłaszający się do lekarza podstawowej opieki w Polsce cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych (1).
01.04.2009
Dym tytoniowy jest mieszaniną substancji, których toksyczne działanie prowadzi do rozwoju wielu chorób, przede wszystkim układu oddechowego i krążenia. Za powstanie zespołu uzależnienia od palenia tytoniu odpowiada nikotyna - podstawowy alkaloid dymu tytoniowego. Porzucenie nałogu palenia jest procesem trudnym i długotrwałym.
30.01.2009
2
Neuromodulacja jest metodą polegającą na zmianie właściwości komórek nerwowych pod wpływem bodźców zewnętrznych, generowanych w różnych, stosowanych w medycynie urządzeniach.
04.12.2008
W 1820 roku J.E. Dominigue Esguird pisał: "Od czasów Hipokratesa nazywano melancholią obłęd charakteryzujący się ponurym nastrojem, przedłużającym się lękiem i smutkiem".
We współczesnej literaturze psychologicznej czytamy, że depresja jest formą emocjonalnego i psychologicznego umierania.
19.11.2008
Leczenie pacjenta z zaburzeniami odżywiania się (ZO) prowadzi lekarz psychiatra, który koordynuje długoterminowy (zaplanowany na miesiące, a nierzadko kilka lat) proces zdrowienia, współpracując z innymi lekarzami, psychologiem oraz z doświadczonym w kwestii ZO dietetykiem. Zespół leczący powinien utrzymywać stały kontakt, ponieważ zadania specjalistów zmieniają się w miarę postępów leczenia pacjenta.
12.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Udar mózgu (UM) pozostaje główną przyczyną inwalidztwa oraz trzecią co do częstości przyczyną zgonu (po chorobach serca i nowotworach) (1). Powikłaniami UM, które negatywnie wpływają na proces zdrowienia pacjenta są różnorodne zespoły psychopatologiczne (2). Najczęściej obserwuje się zaburzenia depresyjne, lękowe i labilność emocjonalną, rzadziej - zespoły maniakalne i psychotyczne (3).
05.08.2008
Zaburzenia lękowe są najczęstszym typem zaburzeń psychicznych w europejskim kręgu kulturowym. Według obecnie obowiązujących standardów leczenie tych zaburzeń obejmuje farmakoterapię i psychoterapię.
12.06.2008