Publikacje

Współczesne aspekty leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów w praktyce lekarza rodzinnego
29.04.2010
Zmiany zwyrodnieniowe stawów (ChZS) to obecnie najczęściej spotykane i jedne z najbardziej uciążliwych problemów medycznych wieku średniego i podeszłego. Stanowią one najczęstszą przyczynę obniżonej sprawności większości populacji oraz coraz częstszą przyczynę absencji zawodowej.
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
Adynamiczna choroba kości u pacjentów hemodializowanych: zapobieganie i leczenie
25.09.2009
Zmiany metabolizmu kostnego pojawiają się już we wczesnych stadiach przewlekłej choroby nerek. Związane są one głównie z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej, które są nieuniknioną konsekwencją stopniowego spadku przesączania kłębuszkowego i upośledzenia czynności wydalniczej i wydzielniczej nerek.
25.09.2009
Zasady strajku lekarskiego
15.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Najczęstsze błędy diagnostyczne w interpretacji badań spirometrycznych
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Rola witaminy K w metabolizmie kości
01.08.2008
2
Mianem witaminy K określa się pochodne chinonowe, charakteryzujące się aktywnością przeciwkrwotoczną, zbliżoną do 2-metylo-1,4-naftochinonu. Zalicza się do nich: fitomenadion (filochinon, witamina K1) - jedyną postać występującą w roślinach, menachinon (witamina K2) - rodzinę homologów syntetyzowanych przez bakterie przewodu pokarmowego, obecną też w mięsie i sfermentowanych produktach sojowych oraz menadion (syntetyczna witamina K3). Witamina K jest niezbędna, a organizm człowieka nie potrafi jej syntetyzować.
01.08.2008
2
Standardy jakościowe w pracowni densytometrycznej
01.08.2008
Metoda absorbcjometrii promieniowania rentgenowskiego o dwóch energiach (DXA) jest metodą szeroko stosowaną w diagnostyce osteoporozy i monitorowaniu zmian gęstości kości. Jednak stopień jej przydatności klinicznej jest limitowany jakością prowadzonych oznaczeń. Tylko wysokiej jakości oznaczenia umożliwiają uzyskanie wiarogodnych wyników odzwierciedlających rzeczywisty stan pacjenta, co stanowi podstawę właściwej diagnostyki i determinuje podjęcie właściwej decyzji terapeutycznej.
01.08.2008
Stan obecny i perspektywy diagnostyki obrazowej w osteoporozie
01.08.2008
Współczesny standard diagnostyki osteoporozy jest oparty na densytometrii metodą DXA w lokalizacjach centralnych. Rośnie jednak liczba doniesień wskazujących, że nie jest on wystarczający w ocenie ryzyka złamań, nawet po uwzględnieniu innych danych klinicznych, takich jak wiek, przebyte złamania oraz inne czynniki ryzyka. Istnieje zatem potrzeba doskonalenia nieinwazyjnych technik obrazowych umożliwiających ocenę struktury kostnej i wczesne rozpoznawanie złamań, zwłaszcza trzonów kręgowych
01.08.2008