Publikacje
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
21.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Stu lat życia - takie życzenia często składamy przy najróżniejszych okazjach. Dla wzmocnienia tych życzeń wznosimy toast kieliszkiem wina dodając „na zdrowie”. Tradycja piękna i życzenia wzniosłe. Wszak dożycie w zdrowiu i pomyślności sędziwego wieku wydaje się być odwieczną tęsknotą człowieka. Czy jednak kieliszek wina jest tu tylko przypadkowym atrybutem, czy może kryje się w nim dodatkowa moc, które życzenia te czyni wiarygodnymi? A jeśli tak, to jak wino może nam pomóc w osiągnięciu zdrowia i długiego życia?
16.11.2010
Przeciętna długość życia w Polsce wynosi obecnie 71 lat dla mężczyzn oraz 79 dla kobiet. Opracowania Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ wskazują, iż w 2050 roku liczba osób powyżej 60. roku życia, która obecnie wynosi 266 milionów przekroczy 2 miliardy. Z tej grupy odsetek najstarszych, czyli po 80. roku życia wzrośnie z 13% do 20%.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie. Stanowią przyczynę blisko 50% zgonów mieszkańców naszego kraju. Mimo że w ostatnich latach obserwujemy spadek współczynników umieralności z powodu chorób układu krążenia w Polsce, są one wciąż wyższe niż w Unii Europejskiej (1). Zagadnienia dotyczące wyboru optymalnego sposobu postępowania w chorobach układu sercowo-naczyniowego u pacjentów w wieku podeszłym cieszą się dużym zainteresowaniem.
29.10.2010
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest postępującym zapalnym schorzeniem dróg oddechowych z towarzyszącymi zmianami ogólnoustrojowymi . W większości rozwiniętych krajów świata liczba zachorowań na POChP wzrasta, co prowadzi do konieczności zwiększania nakładów finansowych na to schorzenie. Ponad 50% ogółu kosztów przeznacza się na leczenie zaawansowanych postaci POChP.
28.10.2010
Wykrycie H. pylori oraz ustalenie, że bakteria ta jest najczęstszą przyczyną chorób żołądka i dwunastnicy otworzyła nowy rozdział w gastroenterologii klinicznej, stworzyła też nadzieję na przyczynowe leczenie tych chorób. Po 25 latach można stwierdzić, że oczekiwania te spełniły się w odniesieniu do choroby wrzodowej.
15.09.2010
Palenie tytoniu było największą zdrowotną plagą XX wieku, która spowodowała zmianę epidemiologii wielu schorzeń oraz przedwczesną śmierć około 100 milionów osób. Doszło do ogromnego wzrostu zachorowalności i chorobowości na raka płuca, zawał mięśnia sercowego, czy POChP. Obecnie ocenia się, iż na świecie co roku przedwcześnie umiera ponad 4 miliony palaczy, a liczba ta może wkrótce ulec podwojeniu.
08.09.2010
Już Hipokrates dostrzegał korzyści z aktywnego trybu życia. Twierdził, że „wszystkie znaczące części ciała, jeżeli używane umiarkowanie i ćwiczone w wysiłku, do którego są przeznaczone, stają się zdrowe, dobrze rozwinięte i starzeją się wolniej. Jeżeli są nieużywane i pozostawione w bezczynności, stają się podatne na choroby, upośledzone w rozwoju i starzeją się szybciej”. Jego obserwacje potwierdzono w licznych badaniach.
Wirus HCV (Hepatitis C Virus) wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW t. C) odkryty został w 1989 roku. Jest to wirus RNA, należący do rodziny Flaviviridae, rodzaju Hepacivirus (1). Wykazuje on powinowactwo do komórek wątroby - hepatocytów, ale wykrywa się go również w innych komórkach - jednojądrzastych krwi i ośrodkowego układu nerwowego. Genom wirusa zawiera około 30% sekwencji wysoce zmiennych, co jest przyczyną dużej różnorodności genetycznej. Wirus ma także dużą zdolność mutacji oraz zmiany białek otoczkowych, co powoduje „oszukiwanie” układu immunologicznego.
31.08.2010