Publikacje
Mimo postępu, jaki dokonał się we współczesnej nefrologii zachowawczej i dializacyjnej choroby układu sercowo-naczyniowego pozostają nadal główną przyczyną chorobowości i śmiertelności pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN) (1). Ryzyko ich występowania nasila się wraz ze stopniem niewydolności i jest najwyższe w populacji chorych dializowanych (2).
05.06.2008
W ostatnich latach obserwujemy szybki rozwój kardiologii interwencyjnej. Ta prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny stwarza coraz większe szanse nie tylko poprawy jakości, ale i wydłużenia życia pacjentów z chorobą wieńcową.
05.06.2008
Zarówno praktyka kliniczna, jak i dostępne wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, że prawidłowa kontrola wyrównania metabolicznego chorych na cukrzycę powinna być prowadzona z uwzględnieniem podstawowego panelu badań biochemicznych, do których zalicza się pomiary glikemii na czczo, oznaczanie stężenia hemoglobiny glikowanej HbA1c oraz badania profilu lipidowego.
04.06.2008
Ciśnienie tętnicze jest wypadkową pojemności minutowej serca i oporu obwodowego. Precyzyjny i prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego dokonany we właściwym momencie stanowi nie tylko podstawę rozpoznania nadciśnienia tętniczego, ale także może pozwolić na uzyskanie dodatkowych informacji dotyczących przyczyn nadciśnienia, powikłań narządowych czy całkowitego ryzyka.
04.06.2008
2
Jedną z metod leczenia nadciśnienia tętniczego jest leczenie niefarmakologiczne, określane jako modyfikacja stylu życia. Stanowi ono nieodzowny element terapii nadciśnienia tętniczego i musi dotyczyć wszystkich chorych niezależnie od stosowania farmakoterapii.
04.06.2008
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Steciwko , dr n. med. Donata Kurpas, lek. Dagmara Pokorna-Kałwak
Rokowanie odległe po przebytym OZW nadal pozostaje bardzo poważne. Chociaż śmiertelność wewnątrzszpitalna jest istotnie wyższa u pacjentów ze STEMI - 7% w porównaniu do chorych z NSTEMI - 5%, to po 6 miesiącach odsetek zgonów w obu grupach jest porównywalnie wysoki i wynosi 12% i 13%.
26.05.2008
Choroby układu krążenia są dziś główną przyczyną chorobowości i zgonów w krajach rozwiniętych. Choroba wieńcowa i udar mózgu stanowią przyczynę ponad 50% zgonów na świecie. Jednym z ważnych czynników rozwoju tych schorzeń jest miażdżyca, u podłoża której leżą m.in. zaburzenia lipidowe...
05.05.2008
Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmią serca w praktyce klinicznej. Obecna klasyfikacja arytmii wyróżnia napadowe, przetrwałe i utrwalone migotanie przedsionków.
05.05.2008
Mianem hipoglikemii określa się zespół objawów towarzyszących obniżeniu stężenia glukozy poniżej wartości prawidłowych i rozpoznaje się ją, gdy stężenie to jest niższe od 3 mmol/l (54 mg/dl).
05.05.2008