Publikacje
Obecnie rehabilitacja kardiologiczna oznacza szersze działanie, które poza wymienionymi poprzednio elementami obejmuje także prewencję wtórną. Chory ze świeżym zawałem serca lub ostrą niewydolnością wieńcową powinien stopniowo przechodzić wszystkie etapy kompleksowej rehabilitacji - wewnątrzszpitalną, sanatoryjną i ambulatoryjną.
05.05.2008
Cukrzyca wtórna jest najbardziej zróżnicowaną etiologicznie grupą zaburzeń gospodarki węglowodanowej i odpowiada za 2-3% tych zaburzeń. Przyczynami cukrzycy wtórnej mogą być patologie trzustki, takie jak np.: przewlekłe zapalenie, nowotwór oraz stan po pankreatektomii.
05.05.2008
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z ważniejszych i jednocześnie najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. Nieleczona ma charakter postępujący i w konsekwencji prowadzi do niewydolności oddechowej i inwalidztwa. Ze względu na przebieg i powikłania stanowi poważne obciążenie dla całego systemu opieki zdrowotnej zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. W Stanach Zjednoczonych roczne koszty opieki nad pacjentami przekraczają 32 miliardy dolarów rocznie.
05.05.2008
1
Podobnie jak nie sposób wyobrazić sobie rozpoznania i leczenia nadciśnienia tętniczego bez sfigmomanometru, cukrzycy bez glukometru, tak i rozpoznanie i leczenie chorób oskrzeli i płuc często nie może obejść się bez badania spirometrycznego. Badania czynnościowe płuc są więc przedmiotem mniej lub bardziej obszernych polskojęzycznych opracowań.
05.05.2008
Ograniczenie palenia tytoniu o 50% mogłoby zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów o 20-30 milionów w pierwszym kwartale naszego wieku i o około 150 milionów w następnym. Obniżenie obecnego poziomu palenia tytoniu jest jedynym sposobem redukcji tytoniozależnej śmiertelności w średniej perspektywie czasowej.
05.05.2008
W ostatnich latach lawinowo wzrasta lekooporność drobnoustrojów oraz zmniejsza się skuteczność leków przeciwbakteryjnych w ciężkich zakażeniach. Ze względu na liczbę pacjentów przyjmowanych codziennie oraz specyfikę schorzeń, to właśnie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, w tym lekarze rodzinni zapisują najczęściej i najwięcej antybiotyków.
05.05.2008
W przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) dochodzi do zastoju krwi w naczyniach żylnych w konsekwencji wstecznego przepływu żylnego, zwężenia lub niedrożności żył. Niewydolność żylna jest stanem zaburzonego odpływu i nadciśnienia żylnego u pacjenta w pozycji stojącej, co jest zjawiskiem wtórnym do poszerzenia żył lub zaburzenia ich funkcji.
05.05.2008
Według jednego z największych, światowych autorytetów w dziedzinie patofizjologii obrzęku chłonnego kończyn, profesora Waldemara Olszewskiego "główną funkcją układu chłonnego jest regulacja i kontrola wewnętrznej integralności organizmu". Oznacza to, że układ ten kontroluje obieg wody w organizmie, decyduje o stężeniu białek i elektrolitów, a także, o eliminacji substancji będących produktem degradacji komórek tkankowych. Zrozumienie tej roli leży u podstaw terapii.
05.05.2008
Niedokrwistość jest to zaburzenie, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych, wskaźnika hematokrytowego poniżej wartości prawidłowych. Zgodnie z zaleceniami WHO niedokrwistość u ludzi dorosłych rozpoznaje się gdy zawartość hemoglobiny spada poniżej 13 g/dl u mężczyzn i 12 g/dl u kobiet.
05.05.2008
Ostre infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza. Aż u 50% chorych dorosłych i u 75% dzieci etiologią tych zmian są infekcje wirusowe. Czynnikami patogenetycznymi są najczęściej rynowirusy, koronawirusy oraz wirusy RSV, które wywołują głównie objawy z górnych dróg oddechowych (nieżyt błony śluzowej nosa, zatok, uszu) natomiast wirysy grypy, paragrypy i adenowirusy są głównie odpowiedzialne za wystąpienie objawów z dolnych dróg oddechowych (kaszel).
05.05.2008