Publikacje

Wpływ stresu na układ krążenia – fakty i mity
04.10.2016
Stres jest powszechnym elementem życia codziennego, który wyzwala szereg dynamicznych niespecyficznych reakcji w celu złagodzenia towarzyszących objawów. Przewlekły stres w przebiegu długotrwałego napięcia nerwowego jest przyczyną wielu schorzeń, szczególnie chorób układu krążenia.
Ocena ciśnienia tętniczego poza gabinetem lekarskim – czy tylko całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego?
03.10.2016
Nadciśnienie tętnicze stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Nieleczone prowadzi do przyspieszonego rozwoju miażdżycy, zwiększonej częstości zawałów serca, udarów mózgu oraz rozwoju niewydolności nerek. Dane epidemiologiczne wskazują, że nadciśnienie tętnicze jest rozpoznawane u blisko 30% dorosłej populacji na świecie.
Wstępna intensywna terapia w szpitalnym oddziale ratunkowym
22.09.2016
Elementami, które wymagają omówienia ze względów praktycznych są ogólne zasady postępowania w wybranych przypadkach pacjentów w stanie krytycznie ciężkim oraz współdziałanie oddziałów medycyny ratunkowej i oddziałów intensywnej terapii oraz ustalenie przez personel lekarski tych oddziałów zasad współpracy dla dobra najciężej chorych pacjentów.
Nagłe zagrożenie zdrowia oraz nagłe zagrożenie życia. Propozycja analizy prawnej oraz jej kontekst socjomedyczny
22.09.2016
O ile nagłe zagrożenie życia jest z reguły właściwie rozumiane w sposób intuicyjny, o tyle nagłego zagrożenia zdrowotnego ma charakter bardzo subiektywny, zależny od: wykształcenia, osobowości, profilu emocjonalnego jednostki, warunków otoczenia i wielu zmiennych, których ocena jest aktualnie domeną szeroko rozumianych badań z zakresu socjologii zdrowia.
22.09.2016
Pułapki i rafy na drodze do poprawnego rozpoznania niewydolności serca
14.07.2016
Ewolucja większości patologii układu krążenia znajduje swój finał w postaci rozwoju niewydolności serca (NS). W związku z dużym rozpowszechnieniem tych chorób, NS staje się jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. W powszechnie znanym badaniu Framingham Heart Study, przed bez mała 15 laty, oceniano, iż w rozwiniętych społeczeństwach prawdopodobieństwo rozwoju NS w czasie trwania życia wynosi ok. 20%
Miejsce statyn w prewencji nefropatii kontrastowej
12.07.2016
Nefropatia kontrastowa (contrast-induced nephropathy, CIN) to ostre uszkodzenie nerek spowodowane dotętniczym lub dożylnym podaniem jodowego środka cieniującego podczas badania lub zabiegu radiologicznego. Pojawia się w ciągu 24–72 godzin po jego podaniu i objawia wzrostem stężenia kreatyniny w surowicy w ciągu 48 godzin o ≥ 0,5 mg/dl lub o ≥ 25% w stosunku do wartości wyjściowej
Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego
10.06.2016
Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.
Bezpieczeństwo stosowania β-agonistów w chorobach układu krążenia oraz β-adrenolityków w chorobach układu oddechowego
08.06.2016
Receptory a- i b-adrenergiczne występują w całym organizmie, a ich pobudzenie zapewnia różne efekty fizjologiczne. Wśród receptorów b wyróżnia się receptory b1, b2 i b3. W mięśniu serca występują receptory b1 i b2, w mniejszym stopniu b3. Pobudzenie receptorów b w mięśniu serca zwiększa kurczliwość i przyspiesza częstość rytmu serca, może prowadzić do przerostu mięśnia serca i powodować działanie kardiotoksyczne.
Nowe badania przeczą niekorzystnej klinicznie interakcji klopidogrelu z inhibitorami pompy protonowej
04.05.2016
1
Klopidogrel i kwas acetylosalicylowy (ASA) należą do leków przeciwpłytkowych wykorzystywanych u chorych z zawałami serca, ostrymi zespołami wieńcowymi oraz u chorych po przezskórnych zabiegach na tętnicach wieńcowych. Bardzo często wraz z lekami przeciwpłytkowymi zalecane są równocześnie leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), które zmniejszają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.
Hipercholesterolemia rodzinna – choroba pokoleń
10.03.2016
Hipercholesterolemia rodzinna (familial hypercholesterolemia, FH) jest najczęstszą genetyczną przyczyną przedwczesnego rozwoju miażdżycy i schorzeń z nią związanych, zwłaszcza choroby wieńcowej.