Publikacje
Przeciwciała przeciwtarczycowe są serologicznym markerem autoimmunologicznych chorób tarczycy. Na ich obecność i związek z chorobą Hashimoto po raz pierwszy zwrócili uwagę w 1956 roku Roitt i Doniach...
01.03.2006
Idiopatyczne włóknienie zaotrzewnowe jest rzadką zapalną chorobą naczyń występującą u osób pomiędzy 40-60 r.ż.
Chociaż pierwsze wzmianki na temat tocznia rumieniowatego układowego pojawiły się już w średniowieczu, jednak do XIX wieku był on postrzegany jako choroba skóry.
28.02.2006
Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu charakteryzującą się ubytkiem masy kostnej i zaburzeniami mikroarchitektury kości prowadzącymi do obniżenia wytrzymałości kości, co zwiększa ryzyko złamania. Jest to definicja podana przez National Institutes of Health (NIH).
Fibromialgia jest często występującym zespołem bólowym o nieznanej etiologii. Szacuje się, że częstość występowania fibromialgii w populacji ogólnej wynosi około 2%...
28.02.2006
3
Problem bólu w praktyce ogólnolekarskiej nie jest wystarczająco doceniany. Szacuje się, że rocznie około 30% chorych w USA cierpi z powodu bólu przewlekłego.
Spondyloartropatie stanowią heterogenną grupę przewlekłych chorób zapalnych, różniących się szeregiem cech klinicznych, radiologicznych i genetycznych.
Poszukiwania czynnika etiologicznego tocznia rumieniowatego układowego nie dały oczekiwanego wyniku podobnie jak w przypadku innych chorób rozwijających się na podłożu autoimmunizacji.
21.02.2006
Ból jest jednym z objawów klinicznych, z którym lekarz styka się najczęściej. Może stanowić cenną informację diagnostyczną i odzwierciedlać efekty leczenia. Wiedza i poglądy na temat patofizjologii powstawania bólu, zwłaszcza w ostatnim okresie, podlegały dynamicznym procesom rozwojowym.
29.01.2006