Publikacje
Nadciśnienie tętnicze stanowi jeden z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju powikłań w obrębie układu sercowo-naczyniowego, które dotyczą przede wszystkim serca oraz naczyń krwionośnych.
Całodobowy pomiar ciśnienia tętniczego - znaczenie w postępowaniu z chorymi na nadciśnienie tętnicze
Wprowadzenie do praktyki klinicznej całodobowych automatycznych pomiarów ciśnienia wprowadziło nową jakość do diagnostyki, prognozowania i leczenia nadciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze wywołane zwężeniem tętnicy lub tętnic nerkowych (NNN) należy do najczęstszych postaci wtórnego nadciśnienia o potencjalnie usuwalnej przyczynie. Z klinicznego punktu widzenia skupia uwagę lekarzy różnych dziedzin medycyny, między innymi interny, kardiologii czy nefrologii...
W ciągu ostatnich sześciu dekad dokonał się znaczny postęp w farmakologicznym leczeniu nadciśnienia tętniczego. O ile w latach 40. możliwości leczenia nadciśnienia były bardzo ograniczone, to już pod koniec lat 50. pojawiły się na rynku farmaceutycznym pierwsze bezpieczne leki hipotensyjne
15.11.2006
Mijają zaledwie dwa lata od opublikowania wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym zarówno przez europejskie, jak i polskie Towarzystwa Nadciśnienie Tętniczego. Wyniki zakończonego przed czasem badania ASCOT, prowadzonego u prawie 20 tysięcy chorych z nadciśnieniem, wskazują że konieczne będą zmiany w powyższych rekomendacjach.
Przewlekłe choroby nerek cechuje progresywne nasilanie się zmian czynnościowych i morfologicznych, prowadzących do stwardnienia kłębuszków nerkowych, procesów zapalenia i włóknienia w tkance śródmiąższowej oraz zaniku cewek nerkowych.
Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne wprowadzono do leczenia nadciśnienia tętniczego po doniesieniu z 1964 roku, w którym Prichard i Gillam opisali hipotensyjne działanie propranololu.
15.11.2006
1
Poznanie budowy i funkcji układu renina-angiotensyna stworzyło możliwości farmakologicznej ingerencji w jego poszczególne ogniwa.
20.10.2006
10.10.2006