Publikacje

Anty-IgE - nowa metoda leczenia astmy i chorób alergicznych
28.06.2006
Immunoglobulina E jest wyjątkowo aktywną biologicznie cząsteczką pomimo niskiego stężenia we krwi i krótkiego czasu półtrwania. U niektórych osób potencjalnie niegroźny antygen, jakim jest alergen, może doprowadzić do wytworzenia wysoce swoistych przeciwciał z klasy IgE...
Astma i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa - dwie czy jedna choroba?
28.06.2006
Nieżyt nosa definiujemy jako proces zapalny błony śluzowej i podśluzowej nosa, w którego przebiegu pojawia się jeden lub więcej z następujących objawów: niedrożność przewodów nosowych, wydzielina, świąd lub kichanie...
Praktyczne aspekty alergii na antybiotyki betalaktamowe
28.06.2006
1
Penicyliny i cefalosporyny są najczęściej przepisywanymi antybiotykami na świecie. Swoją popularność zawdzięczają niskiej toksyczności przy szerokim spektrum działania i stosunkowo niskim kosztom leczenia.
Alergia pokarmowa u dzieci - szybko rosnący problem we współczesnej pediatrii
28.06.2006
1
Food allergy in children - a rapidly increasing problem in present-day pediatrics
28.06.2006
1
Steroidofobia czy realne zagrożenie? Bezpieczeństwo leczenia astmy wziewnymi glikokortykosteroidami w oparciu o ich właściwości farmakologiczne
28.06.2006
Glikokortykosteroidy wziewne są pierwszą linią leczenia astmy oskrzelowej. Mimo, że ich pozycja jest niepodważalna w świetle dowodów dostarczonych przez medycynę opartą na faktach, nadal istnieją lekarze, którzy obawiają się leczyć, zwłaszcza dzieci, tą grupą leków.
Refluks żołądkowo-przełykowy a astma
28.06.2006
1
Choroba refluksowa przełyku GERD - definiowana jest jako przewlekłe dolegliwości lub uszkodzenie błony śluzowej przełyku będące skutkiem zarzucania treści żołądkowej do przełyku.
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok - postępy w diagnostyce i leczeniu
28.06.2006
W świadomości wielu lekarzy, a tym bardziej pacjentów, problem zapalenia zatok kojarzy się głównie z infekcją bakteryjną, natomiast zupełnie wyjątkowo z alergią.
Wpływ współpracy lekarza z pacjentem na efektywność leczenia osteoporozy
24.05.2006
Osteoporoza jest systemową chorobą układu kostnego charakteryzującą się obniżeniem wytrzymałości kości, co prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań.
Osteoporozy wtórne
24.05.2006
Osteoporoza wtórna to osteoporoza spowodowana czynnikami innymi niż fizjologiczny proces starzenia. Może być skutkiem innych stanów chorobowych lub towarzyszącej tym stanom terapii.
Znaczenie ruchu w profilaktyce i leczeniu następstw osteoporozy
24.05.2006
3
Kość jest tkanką ustroju ludzkiego, w której zachodzą stale procesy resorpcji i kościotworzenia. W wieku dorastania procesy tworzenia kości mają przewagę nad procesem resorpcji.
24.05.2006
3