Publikacje
Osteoporozy wtórne są wynikiem działania znanego czynnika etiologicznego, powodującego daną chorobę, której jednym z objawów jest osteoporoza. Osteoporozy wtórne mogą mieć również przyczynę genetyczną i jatrogenną. Stanowią one 30% przypadków osteoporozy.
23.06.2005
W okresie reprodukcyjnym niedobór estrogenów uwarunkowany pierwotną lub wtórną niewydolnością jajników prowadzi do zmniejszenia szczytowej gęstości i występowania zagrożenia osteoporozą. Młode kobiety osiągają szczytową masę kostna o 25-30% niższą niż mężczyźni, a 45% całkowitej masy kostnej powstaje w okresie dojrzewania.
23.06.2005
2
Chociaż podkreśla się, że pomiar masy mineralnej kości w obrębie przynasady bliższej kości udowej, przyjęty za punkt odniesienia dla wartości uznawanych za normę, nie może być jedynym kryterium oceny, wartość ta nadal pozostaje ważnym elementem w szacowaniu ryzyka złamań. Obniżenie masy kostnej w obrębie szyjki kości udowej poniżej -1,0 SD w porównaniu do wartości uzyskiwanych dla młodych, zdrowych kobiet określa się jako osteopenię, a poniżej -2,5 SD jako osteoporozę.
23.06.2005
Farmakologiczne leczenie osteoporozy w ostatnich latach zostało zdominowane przez terapię antyresorpcyjną. Wiodącymi lekami są bisfosfoniany i raloksyfen. Leki te hamują wybitnie resorpcję kości, dając tym samym przewagę kościotworzeniu.
23.06.2005
Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju kośćca. Trójjodotyronina działa na kość bezpośrednio poprzez wiązanie się z izoformami α1 i α2 swoistych receptorów jądrowych obecnych w osteoblastach i osteoklastach, jak i pośrednio poprzez IL-6 i IGF-1.
22.06.2005
Hench i wsp. dokonali w roku 1947 przełomowego odkrycia, uzyskując na drodze preparatyki dwa naturalne hormony - kortyzon (17-hydroksy-11 dehydrokortykosteron) oraz tzw. substancję E, czyli hormon adrenokortykotropowy (ACTH). Zastosowanie tych preparatów u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (rzs) spowodowało dramatyczną poprawę i wywołało ogromny entuzjazm w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce okazało się, że u chorych występują nawroty i powikłania spowodowane niestandaryzowanymi, wysokimi dawkami hormonów oraz nagłym przerwaniem leczenia.
22.06.2005
Osteoporotyczne złamania kości stają się znaczącą przyczyną wzrostu zachorowalności i śmiertelności, zwłaszcza w populacji ludzi starszych. Związane jest to ze wzrostem średniej długości życia. Zmiany endokrynologiczne, będące odzwierciedleniem fizjologicznego procesu starzenia się organizmu, są indywidualnie zróżnicowane w populacji męskiej.
22.06.2005
1
Szczytowa masa kostna kobiet jest około 35-30% niższa niż u mężczyzn. Na szczególne podkreslenie zasługuje fakt, że około 45-50% szczytowej masy kostnej kształtuje sie w okresie dojrzewania. Dlatego też prawidłowy przebieg procesu dojrzewania ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowej gęstości tkanki kostnej.
22.06.2005
Hiperprolaktynemia jest jednym z najczęstszych zaburzeń hormonalnych. Znacznie częściej obserwowana jest u kobiet niż u mężczyzn. W około jednej trzeciej przypadków stanowi przyczynę wtórnego braku miesiączki.
22.06.2005
Liczne czynniki są przyczyną rozwoju osteopenii, a także osteoporozy w przewlekłych chorobach nerek (PChN). Ważną rolę przypisuje się parathormonowi (PTH), którego stężenia zwiększają się w miarę postępującego upośledzenia filtracji kłębuszkowej (glomerular filtration rate, GFR). Zmniejszenie GFR poniżej wartości prawidłowych wiąże się z upośledzeniem wydalania fosforanów przez nerki i podwyższeniem ich stężenia w surowicy.
22.06.2005