Publikacje
Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) jest heterogenną przewlekłą chorobą zapalną o niejasnej przyczynie, charakteryzującą się produkcją przeciwciał skierowanych przeciwko własnym tkankom i narządom (m.in. skórze, nerkom, komórkom krwiotwórczym, stawom, mięśniom, płucom, OUN). Typowo przebiega pod postacią zaostrzeń i remisji.
23.02.2009
Hiponatremia jest ważnym problemem, ale wiedza na jej temat nie jest powszechna nawet w środowisku medycznym. Prawidłowe stężenie sodu w surowicy wynosi 135-145 mmol/l. Hiponatremię stwierdza się u kilku procent hospitalizowanych pacjentów.
23.02.2009
1
Wtórna nadczynność przytarczyc jest częstym powikłaniem zaawansowanej przewlekłej choroby nerek (PChN). Prowadzi ona z jednej strony do głębokich zmian w obrębie tkanki kostnej, związanych z przyspieszeniem jej przebudowy i istotnymi zaburzeniami architektury, a z drugiej strony do rozległej kalcyfikacji układu sercowo-naczyniowego i innych narządów ustroju.
22.02.2009
Zasady postępowania w chorobach kości u chorych z przewlekłą chorobą nerek (PChN) zostały powszechnie oparte na opracowaniach przygotowywanych przez Amerykańskie Towarzystwo Nefrologiczne (National Kidney Foundation; K/DOQI - Kidney Disease Outcomes Quality Initiative). W Polsce opracowanie to zostało zaadaptowane przez Zespół Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Nefrologii i zostało opublikowane na stronach Nefrologii i Dializoterapii Polskiej. Okresowo opracowanie to jest aktualizowane.
22.02.2009
Niedokrwistość należy do podstawowych objawów przewlekłej choroby nerek i zaczyna się już we wczesnych jej stadiach. Zgodnie z wytycznymi europejskimi (European Best Practice Guidelines, EBPG) (1), rozpoznaje się ją, gdy stężenie hemoglobiny obniży się o ponad dwa odchylenia standardowe poniżej średniej dla populacji ogólnej po uwzględnieniu płci i wieku.
22.02.2009
Chorych z przewlekłą chorobą nerek (PChN) charakteryzuje bardzo wysokie ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. U chorych leczonych nerkozastępczo jest ono średnio ponad 10-krotnie większe niż w całej populacji ogólnej (po uwzględnieniu wieku, płci i obecności cukrzycy) oraz blisko 100 razy większe niż u osób młodych, przed 35. rokiem życia.
22.02.2009
Mimo znacznych postępów w transplantologii i dializoterapii, śmiertelność w tej populacji jest wciąż około 20-krotnie wyższa niż w populacji ogólnej. Te dramatycznie złe wyniki, niska jakość życia chorych dializowanych przy jednocześnie ogromnych kosztach zapewnienia leczenia coraz większej liczbie pacjentów skłaniają do poszukiwania optymalnych rozwiązań.
22.02.2009
W zaawansowanych etapach niewydolności nerek (stadium IV i V) następuje dość mgliście zdefiniowany okres, zwany okresem przeddializacyjnym. Tempo progresji choroby nerek jest różne u różnych chorych, toteż u jednych okres ten może trwać długo, nawet kilka lat, podczas gdy u innych objawy schyłkowej niewydolności nerek pojawiają się w ciągu kilku miesięcy i zwykle wtedy poprzedzone są wystąpieniem jakiegoś czynnika wywołującego.
22.02.2009
1
Niedokrwistość jest kluczowym powikłaniem związanym z przewlekłą chorobą nerek. Częstość jej występowania zależy od stadium niewydolności nerek i w stadium schyłkowym dotyczy prawie 100% chorych. U chorych z nefropatią cukrzycową niedokrwistość pojawia się wcześniej i jest bardziej nasilona w porównaniu z chorymi z innymi schorzeniami nerek.
22.02.2009
Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN) mają duże konsekwencje kliniczne i przyczyniają się do rozwoju wielu powikłań i pogorszenia rokowania.
22.02.2009
1