Publikacje
Czy ADHD istnieje naprawdę? Czy istniało już wcześniej? Czy jest związane z marketingiem firm farmaceutycznych produkujących leki "na ADHD"? Duża liczba konferencji naukowych, stron internetowych, artykułów w gazetach, programów w telewizji i radiu. Dlaczego właśnie teraz, tak dużo jest o ADHD?
12.04.2008
1
Lit jest najstarszym jeszcze stosowanym lekiem w psychiatrii. Jego historia liczy około 150 lat. Jest prototypem leków stabilizujących nastrój, tzw. normotymików. W swojej historii przechodził różne koleje, od okresów kiedy był powszechnie stosowany do okresów całkowitej niebytności.
12.04.2008
Choroby somatyczne stanowią duże obciążenie psychiczne dla pacjenta. Dolegliwości fizyczne mogą indukować zaburzenia emocjonalne pod postacią lęku i obniżonego nastroju. Objawy psychopatologiczne mogą wystąpić zarówno jako reakcja na stres związany z chorobą, jak i poprzedzać pojawienie się dolegliwości somatycznych. W pewnych przypadkach, w których dochodzi do narażenia jednostki na silny stres, mogą pojawić się objawy zespołu depresyjnego.
29.03.2008
Zaburzenie afektywne dwubiegunowe wymaga stosowania długoterminowej farmakoterapii, mającej na celu zapobieżenie występowaniu nawrotów epizodów afektywnych. Jednocześnie w trakcie choroby istotne jest skuteczne leczenie epizodów maniakalnych, epizodów depresji oraz epizodów mieszanych.
09.09.2007
W ostatnim czasie obserwuje się coraz więcej dzieci zgłaszających się do poradni psychiatrycznych z powodu dolegliwości utrudniających im codzienne funkcjonowanie (drażliwość, zachowania agresywne, trudności w koncentracji uwagi, pogorszenie wyników w nauce) oraz hospitalizowanych psychiatrycznie z powodu prób samobójczych.
09.09.2007
U chorych z depresją, którzy przebyli zawał serca, względne ryzyko zgonu i wystąpienia incydentów kardiologicznych jest 3-6 razy wyższe w porównaniu do pacjentów, u których w okresie ostatnich 18 miesięcy nie stwierdzono występowania zaburzeń nastroju. Depresja stanowi niepomyślny czynnik rokowniczy po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym.
09.09.2007
Otępienie w chorobie Alzheimera uwarunkowane jest stopniowym, postępującym zwyrodnieniem komórek mózgowych. Pomimo znaczącego postępu w poznaniu patogenezy procesu, nadal zbyt mało jest danych na podstawie których można by opracować w pełni skuteczną strategię terapeutyczną.
09.09.2007
Zaburzenia odżywiania obserwowane są częściej u kobiet niż u mężczyzn (w stosunku od 1:6 do 1:10). Częstość występowania jadłowstrętu psychicznego szacowana jest na 0,5-3,7%, przy czym wśród młodych pacjentów 19-30% stanowią chłopcy. Częstość występowania bulimii oceniana jest na 1,1-4,2%. N
09.09.2007
Depresja stanowi najczęstsze późne psychiatryczne powikłanie udaru.
09.09.2007
Padaczka jest jedną z najczęściej występujących chorób układu nerwowego u dorosłych. Ocenia się, że na padaczkę choruje do 3% ludzi. Rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych u osób chorujących na padaczkę wynosi w zależności od źródła nawet 65%, w tym zaburzenia nastroju stanowią około 34%.
09.09.2007