Publikacje
Starzenie się jest procesem nieodwracalnym, na który wpływa wiele czynników. Istotnym elementem wpływającym na przebieg tego procesu jest styl życia, w tym także sposób odżywiania, stosowanie używek czy aktywność fizyczna. Oprócz ograniczeń w dostępie do żywności, wynikających w przypadku osób po 80. roku życia często z możliwości finansowych i sprawności fizycznej, ważną przyczyną nieprawidłowego odżywiania jest brak wiedzy na ten temat i dawne nawyki żywieniowe.
16.11.2010
Na początku XXI wieku zespół metaboliczny staje się jednym z najbardziej istotnych problemów w postępowaniu z chorymi na nadciśnienie tętnicze. Częstość występowania zespołu metabolicznego jest wysoka, co ma związek z rosnącą częstością otyłości. Współwystępowanie z nadciśnieniem tętniczym zespołu metabolicznego ma wpływ na wybór leków hipotensyjnych ze względu na konieczność stosowania leków niecharakteryzujących się niekorzystnym wpływem na gospodarkę węglowodanową i lipidową.
Mimo kontrowersji co do zasadności wyodrębniania oddzielnej jednostki jaką jest zespół metaboliczny (ZM), istnieje ogólna zgoda, że metaboliczne czynniki ryzyka choroby sercowo-naczyniowej mają nie tylko tendencję do występowania razem, ale u ich podłoża leżą wspólne mechanizmy.
07.10.2010
Kliniczna ocena chorego na nadciśnienie tętnicze polega na ustaleniu przyczyny nadciśnienia, ocenie czynników ryzyka występowania powikłań sercowo-naczyniowych i wykryciu powikłań narządowych spowodowanych nadciśnieniem tętniczym. Taka ocena wymaga przeprowadzenia dokładnych wywiadów chorobowych, badania przedmiotowego i wykonania badań diagnostycznych, w tym badań biochemicznych.
Poznanie leków hipotensyjnych o działaniu ośrodkowym stanowiło ważny etap w rozwoju farmakoterapii nadciśnienia tętniczego. Istnieją bowiem bezsporne dowody na udział układu nerwowego w patogenezie nadciśnienia tętniczego...
30.09.2010
Już Hipokrates dostrzegał korzyści z aktywnego trybu życia. Twierdził, że „wszystkie znaczące części ciała, jeżeli używane umiarkowanie i ćwiczone w wysiłku, do którego są przeznaczone, stają się zdrowe, dobrze rozwinięte i starzeją się wolniej. Jeżeli są nieużywane i pozostawione w bezczynności, stają się podatne na choroby, upośledzone w rozwoju i starzeją się szybciej”. Jego obserwacje potwierdzono w licznych badaniach.
Leczenie cukrzycy typu 2 zwykle rozpoczyna się od modyfikacji stylu życia chorego, zmiany nawyków żywieniowych, podania metforminy, pochodnych sulfonylomocznika czy insuliny. Ostatnio arsenał dostępnych leków zwiększył się o nowe formy leków wcześniej stosowanych i nowe grupy leków.
26.08.2010
18.06.2010
Przez aktywność fizyczną rozumie się wszelkie ruchy ciała, wywołane skurczami mięśni szkieletowych, które zwiększają wydatek energetyczny organizmu powyżej wartości spoczynkowej. Natomiast wysiłek fizyczny oznacza aktywność fizyczną wykonywaną celowo w sposób powtarzany, według określonego schematu aby zwiększyć sprawność własnego organizmu. W zależności od liczby zaangażowanych mięśni wyróżnia się wysiłki lokalne, które wykorzystują 30 minut).
17.06.2010
Należy jednak pamiętać, że - według ostatnich zaleceń Światowej Organizacji Alergii (World Allergy Ogranization, WAO) z 2003 roku (2) - określenie „alergia pokarmowa”, powinno być stosowane jedynie do scharakteryzowania objawów wywołanych reakcjami IgE-zależnymi. Niepożądane reakcje na pokarmy mogą mieć inne mechanizmy: immunologiczne lub nieimmunologiczne. Reakcje nieimmunologiczne to reakcje toksyczne, pseudoalergie, których przyczyną są związki chemiczne czynne biologicznie lub farmakologiczne, takie jak: histamina, serotonina, tyramina i glutaminian sodu.
14.05.2010