Publikacje
Uporczywy kaszel, szczególnie suchy, podrażnia jednak błonę śluzową i może powodować ból oraz nasilać destrukcyjne zmiany w obrębie śluzówek. Takiej sytuacji mogą zapobiec odpowiednio dobrane leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne, szczególnie takie, których działanie polega na ośrodkowym hamowaniu odruchu kaszlowego i miejscowym upłynnianiu wydzieliny dróg oddechowych.
29.01.2006
Ból jest jednym z objawów klinicznych, z którym lekarz styka się najczęściej. Może stanowić cenną informację diagnostyczną i odzwierciedlać efekty leczenia. Wiedza i poglądy na temat patofizjologii powstawania bólu, zwłaszcza w ostatnim okresie, podlegały dynamicznym procesom rozwojowym.
29.01.2006
Zespoły bólowe kręgosłupa (ZBK) to lawinowo narastająca choroba społeczeństw wysoko cywilizowanych. Są one najczęstszą przyczyną wizyt pacjentów w gabinetach lekarzy i terapeutów, a także drugim pod względem częstości powodem niesprawności fizycznej i absencji w pracy osób poniżej 45 roku życia.
29.01.2006
3
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (ang. benign prostatic hyperplasia, BPH) jest jedną z najczęstszych chorób wieku starszego w męskiej populacji. Wiąże się ona z występowaniem, zazwyczaj po 50. roku życia, dokuczliwych objawów ze strony dolnych dróg moczowych (ang. lower urinary tract symptoms, LUTS), które w sposób istotny pogarszają jakość życia dotkniętego nimi mężczyzny, zaburzając jego sen i dzienną aktywność.
29.01.2006
Pęcherz nadreaktywny to zespół objawów, do których należy występowanie parcia naglącego oraz częstomoczu z lub bez nietrzymania moczu z parcia, przy braku lokalnych czynników mogących tłumaczyć te objawy.
29.01.2006
1
Zespół suchego oka to schorzenie o złożonej patogenezie i różnorodnych objawach klinicznych zależnych od zaburzeń w obrębie frakcji lipidowej, wodnej bądź mucynowej filmu łzowego. Film łzowy składa się z trzech warstw: zewnętrznej lipidowej, która odpowiada za jego stabilizację, hamuje odparowywanie wody oraz ułatwia mruganie, środkowej wodnej, która doprowadza tlen do nabłonka rogówki, spłukuje, nawilża i dezynfekuje powierzchnię oka oraz wewnętrznej warstwy śluzowej, która warunkuje ścisłe przyleganie filmu łzowego do powierzchni gałki.
29.01.2006
4
27.01.2006
23.01.2006
4
Bóle głowy stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Ze względu na zróżnicowany obraz kliniczny i mnogość przyczyn powstała potrzeba usystematyzowania bólów głowy. Pierwszą propozycję klasyfikacji zaproponowano w latach 60. XX wieku, natomiast pierwszą akceptowaną przez forum międzynarodowe, klinicznie użyteczną klasyfikację opracowano w 1988 roku.
13.01.2006
9
19.12.2005