Publikacje
Grzybice skóry gładkiej i owłosionej są wywoływane najczęściej przez trzy rodzaje dermatofitów oraz grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida.
08.05.2005
Wraz z końcem XIX wieku William Osler uznał, że człowiek cechuje się przemożną chęcią przyjmowania leków, a potrzeba ta jest prawdopodobnie najistotniejszą cechą odróżniającą ludzi od zwierząt. Wśród najchętniej przyjmowanych leków znajdują się antybiotyki. Ocenia się, że 1/7 wszystkich recept wypisywanych w USA to recepty na antybiotyki, a połowa z nich to recepty na antybiotyki stosowane z powodu chorób układu oddechowego.
08.05.2005
Rozpoznanie i leczenie cukrzycy u osób w wieku powyżej 65 roku życia sprowadza następstwa zarówno osobnicze, jak i społeczne, co wymaga interdyscyplinarnego podejścia.
08.05.2005
Postaci choroby wieńcowej obejmują: stabilną chorobę wieńcową, niestabilną chorobę wieńcową, zawał mięśnia serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, nieme niedokrwienie oraz nagły zgon sercowy. Inny podział to stabilna postać choroby wieńcowej oraz ostre zespoły wieńcowe.
08.05.2005
Kołatanie serca, czyli uczucie jego nieprawidłowego "bicia", jest jednym z ważniejszych objawów dysfunkcji układu krążenia zarówno pierwotnie sercowych, jak i wynikających z patologii innych narządów.
08.05.2005
2
Postępowanie w przypadku tachyarytmii jest jednym z najważniejszych zagadnień kardiologii. Tachyarytmie stanowią niejednokrotnie bezpośrednie zagrożenie życia, a także mogą prowadzić do przebudowy serca, zwiększenia zapotrzebowania na tlen i upośledzenia czynności skurczowej przedsionków i komór, pogarszają rokowanie długoterminowe.
08.05.2005
1
Migotanie przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF) jest najczęściej występującą tachyarytmią spotykaną w praktyce klinicznej, bardzo często rozpoznawaną i leczoną przez lekarzy rodzinnych. Ze względu na bardzo różny obraz kliniczny i wiele skojarzonych z tą arytmią problemów postępowanie u poszczególnych pacjentów może się znacząco różnić.
08.05.2005
Odma opłucnowa to obecność powietrza w jamie opłucnej, sytuacja, w której powietrze przedostało się do przestrzeni opłucnowej przez patologiczne jej połączenie z drogami oddechowymi lub powierzchnią klatki piersiowej.
08.05.2005
Badanie EKG należy do najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w praktyce lekarza rodzinnego. Rejestracja spoczynkowego elektrokardiogramu pozostaje nadal najprostszą do wykonania, łatwo dostępną, bezpieczną, tanią i powtarzalną procedurą diagnostyczną pozwalającą na ocenę czynności bioelektrycznej serca.
07.05.2005
1
W chorobach endokrynnych oprócz objawów związanych z dysfunkcją hormonalną występują różnorodne objawy psychopatologiczne i zaburzenia psychiczne. Objawy te, często niespecyficzne, mogą być jedynymi zgłaszanymi przez pacjenta na początku choroby i /lub przez cały czas trwania dysfunkcji hormonalnej. Mogą również nakładać się na objawy somatyczne i tym samym wikłać obraz kliniczny, a więc i leczenie choroby podstawowej, a nawet utrzymywać się mimo uzyskania normalizacji hormonalnej.
22.04.2005
1