Publikacje
Niezbędnymi elementami prawidłowej mineralizacji kośćca jest podaż 1,0-1,5 mg wapnia na dobę, regularne ćwiczenia fizyczne, przyrost wysokości ciała i masy mięśniowej oraz prawidłowe dojrzewanie (10,11). W układzie kostnym i zębach znajduje się 98-99% wapnia, a tylko 1-2% w płynach ustrojowych.
22.06.2005
Nieinwazyjne techniki pozwalają na wykrycie osteopenii już w przedklinicznej fazie asymptomatycznej utraty masy kostnej. Przystosowanie nowych technik pomiarowych do potrzeb dziecka odgrywa kluczową rolę we wczesnym rozpoznaniu, zapobieganiu i leczeniu osteoporozy u dzieci, która ze względu na odrębności rozwijającego się organizmu przebiega z ilościowo większymi i jakościowo różnymi defektami tkanki kostnej w porównaniu z organizmem dojrzałym.
22.06.2005
1
Raport "Rynku Zdrowia"
18.05.2005
11
W chorobach endokrynnych oprócz objawów związanych z dysfunkcją hormonalną występują różnorodne objawy psychopatologiczne i zaburzenia psychiczne. Objawy te, często niespecyficzne, mogą być jedynymi zgłaszanymi przez pacjenta na początku choroby i /lub przez cały czas trwania dysfunkcji hormonalnej. Mogą również nakładać się na objawy somatyczne i tym samym wikłać obraz kliniczny, a więc i leczenie choroby podstawowej, a nawet utrzymywać się mimo uzyskania normalizacji hormonalnej.
22.04.2005
1
Astma oskrzelowa jest chorobą układu oddechowego, w której przewlekłe zapalenie dróg oddechowych ujawnia się klinicznie w postaci nadreaktywności oskrzeli, a także objawów kaszlu i świszczącego oddechu występujących po ekspozycji na alergeny, infekcje oraz szereg nieswoistych czynników środowiskowych
18.04.2005
Pierwotna Dyskinezja Rzęsek (Primary Ciliary Dyskinesia, PCD) wcześniej określana jako Zespół Nieruchomych Rzęsek (Immotile Cilia Syndrome, ICS) - to zespół objawów chorobowych uwarunkowanych defektem genetycznym rzęsek, w wyniku którego dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania transportu śluzowo-rzęskowego w organizmie człowieka.
18.04.2005
10.04.2005
Cukrzyca typu 2 zaliczana jest do chorób społecznych. W ostatnich latach zapadalność na to schorzenie gwałtownie narasta, co w znacznym stopniu wiąże się z postępem cywilizacyjnym. Otyłość i mała aktywność fizyczna sprzyjają pojawianiu się cukrzycy w coraz młodszym wieku. Niebagatelną rolę w zwiększonej częstości ujawniania cukrzycy odgrywa również starzenie się społeczeństwa.
07.01.2005
Powszechnie wiadomo, że choroba niedokrwienna serca rzadko występuje u kobiet przed 50 rokiem życia. Obserwacja ta sugeruje ochronny wpływ żeńskich hormonów płciowych na rozwój miażdżycy. Uważa się, że mechanizm tego działania polega na ich korzystnym wpływie na profil lipidowy i inne czynniki metaboliczne oraz na naczynia i hemodynamikę.
07.01.2005
1
20.06.2004