Publikacje
Chorzy z przewlekłą chorobą nerek (PChN) stanowią coraz większy problem, gdyż w ostatnich dekadach ich odsetek w społeczeństwach gospodarczo rozwiniętych wyraźnie i niepokojąco rośnie (1). Wydaje się, że podstawowymi przyczynami są: znaczne wydłużenie życia (w wielu krajach, przede wszystkim w Europie - przy malejącym przyroście naturalnym) oraz współistniejący wzrost występowania takich przewlekłych chorób, jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krążenia.
22.02.2009
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Mimo postępu, jaki dokonał się we współczesnej nefrologii zachowawczej i dializacyjnej choroby układu sercowo-naczyniowego pozostają nadal główną przyczyną chorobowości i śmiertelności pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN) (1). Ryzyko ich występowania nasila się wraz ze stopniem niewydolności i jest najwyższe w populacji chorych dializowanych (2).
05.06.2008
Otyłość to rosnący problem państw zachodnich. Jest uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, dyslipidemii, wielu nowotworów. Do niedawna tkankę tłuszczową utożsamiano jedynie z rezerwuarem energii. Ostatnie lata wykazały, że jest ona organem endokrynologicznym, wydzielającym szereg substancji.
06.06.2007
22.01.2007
22.01.2007
22.01.2007
Przewlekła niewydolność nerek (pnn) jest zespołem chorobowym rozwijającym się w przebiegu przewlekłych nefropatii, prowadzącym do upośledzenia wszystkich funkcji nerek, w tym również czynności metabolicznej i wydalniczej wielu leków.
22.12.2006
1
10.12.2006
Przewlekła niewydolność nerek jest złożonym zespołem chorobowym, u podłoża którego leży uszkodzenie miąższu nerek przez toczące się w nim przewlekłe procesy patologiczne, prowadzące do zmniejszania się filtracji kłębuszkowej.