Publikacje
Podstawowym celem leczenia POChP stała się poprawa w zakresie objawów oraz zredukowanie ryzyka.
Zapalenie odgrywa rolę w patobiologii POChP nie na tyle poznaną, by stanowiło element definicji choroby.
13.11.2017
Celem leczenia POChP pozostaje zmniejszenie ryzyka zaostrzenia i zgonu oraz poprawa tolerancji wysiłku fizycznego i jakości życia
Populacjami zwiększonego ryzyka wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych wziewnego narażenia na zanieczyszczenia powietrza są: dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, POChP i przewlekłe choroby układu krążenia.
Wytyczne GINA wskazują, że rodzaj użytego inhalatora oraz dawkowanie powinny zostać dopasowane do stanu klinicznego i preferencji chorego na astmę.
03.10.2017
Obserwacja historii naturalnej POChP wskazuje, że występuje ona częściej u osób powyżej 40. roku życia niż u pacjentów młodszych, a palenie tytoniu jest najważniejszym czynnikiem ryzyka jej rozwoju.
08.09.2017
Długotrwały kaszel jest objawem niepokojącym i uciążliwym, powodującym zgłaszanie się chorych z prośbą o diagnostykę i leczenie. Około 40% przyjęć do oddziałów pulmonologicznych/alergologicznych stanowi długo trwający, niewyjaśniony kaszel.
Chrapanie nie jest chorobą, a objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Jako samodzielny objaw nie daje szkodliwych następstw zdrowotnych. Szacuje się, że skala tego zjawiska to 2 mld chrapiących na świecie i ok. 8 mln dorosłych ludzi w Polsce.
W przedstawionej pracy ukazano dwa różne oblicza bradyarytmii przy stwierdzanym obturacyjnym bezdechu sennym, co warunkowało różnice w dalszym postępowaniu terapeutycznym
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017