Publikacje
Cukrzyca jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób o zasięgu globalnym. Ciągły wzrost zapadalności i chorobowości z powodu cukrzycy sprawił, że dla podkreślenia wagi problemu zaczęto stosować termin „epidemia cukrzycy”.
07.05.2010
2
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. W drugiej połowie XX wieku pojawiły się wyniki pierwszych dużych badań epidemiologicznych, które dowiodły, że jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych związanych z miażdżycą jest wysokie stężenie cholesterolu.
04.11.2009
1
Mit o wyższej chorobowości i umieralności z powodu choroby wieńcowej u mężczyzn w porównaniu z kobietami pokutował w medycynie przez wiele lat, aż do roku 1989, w którym pojawiły się dowody, że to kobiety, a nie jak wcześniej sądzono mężczyźni, częściej umierają z powodu chorób układu krążenia. W 2005 roku umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych u kobiet w Polsce stanowiła 53% wszystkich zgonów kobiet, natomiast u mężczyzn 41%.
30.10.2009
Neuropatia cukrzycowa to najczęstsze przewlekłe powikłanie cukrzycy typu 1 i 2. Pomimo znacznego rozpowszechnienia, szczegółowa patogeneza tego schorzenia nie jest do końca wyjaśniona. Brane są pod uwagę 3 hipotezy: hipoteza nieenzymatycznej glikacji białek, hipoteza nagromadzenia sorbitolu i niedoboru mioinozytolu...
26.10.2009
Zmiany w narządzie wzroku wywołane przez cukrzycę bywają dzielone na naczyniowe i pozanaczyniowe, wczesne i późne, na powikłania obejmujące mięśnie i aparat ochronny oka, zlokalizowane w przednim i tylnym odcinku oka.
23.10.2009
Żywność pełni przede wszystkim funkcję odżywczą. Prawidłowy skład diety dziecka w okresie najbardziej intensywnego wzrostu, tj. szczególnie w okresie niemowlęcym warunkuje jego właściwy rozwój i programuje metabolizm organizmu na całe życie. Od lat wiadomo, że pulchny niemowlak, to nie znaczy zdrowy niemowlak.
22.10.2009
1
Postęp w diabetologii to proces ciągły. Co jakiś czas, z reguły na podstawie dużych badan klinicznych, a także w związku z wprowadzeniem do terapii nowych kierunków leczniczych, dochodzi do przewartościowania metod i celów leczenia. Ponieważ w dużej mierze postęp w diabetologii dotyczy cukrzycy typu 2, choroby o charakterze pandemicznym i o zwiększającej się dramatycznie zachorowalności i chorobowości, śledzenie tego postępu jest szczególnie ważne.
12.10.2009
1
Ostatnio wiele uwagi poświęca się zagadnieniu opornego nadciśnienia tętniczego. Stanowi ono istotny problem kliniczny ze względu na stosunkowo wysoką częstość występowania w populacji chorych na nadciśnienie tętnicze, obciążenie wysokim ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz konieczność przeprowadzenia właściwej diagnostyki i ustalenia skutecznego postępowania terapeutycznego.
08.10.2009
Nadciśnienie tętnicze to jeden z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju zmian w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dotyczy to w pierwszym rzędzie udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału mięśnia serca i niewydolności nerek. Badania epidemiologiczne wskazują na liniowy wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego związanego ze wzrostem ciśnienia tętniczego.
08.10.2009