Publikacje
W ostatnich latach badania nad szczepami probiotycznymi stały się przedmiotem dużej liczby doniesień naukowych o znaczeniu klinicznym. Powszechna dostępność probiotyków oraz ich reklamowanie jako produktów spożywczych i suplementów diety doprowadziła do nadużywania teorii probiozy i powstania błędnych przekonań na temat ich „cudotwórczego” działania.
01.09.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
21.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Benzodiazepiny (BZD) są, obok preparatów przeciwbólowych, grupą leków recepturowych najczęściej nadużywanych przez osoby starsze – nawet czwarta część osób powyżej 65. roku życia ma przepisywane leki z tej grupy. Starsze osoby są największą grupą konsumentów benzodiazepin, a ryzyko ich uzależnienia jest niedoszacowane...
09.02.2011
Wybór leku przeciwbólowego u pacjentów ze współistniejącymi czynnikami ryzyka wystąpienia powikłań stanowi coraz większe wyzwanie w praktyce klinicznej. Niepożądane działania leków stosowanych w farmakoterapii bólu to narastający problem zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i szpitalnym...
30.12.2010
W 2010 roku powstał istotny dla klinicystów konsensus hipertensjologów i urologów dotyczący leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów z łagodnym przerostem stercza. Współistnienie nadciśnienia tętniczego z przerostem gruczołu krokowego występuje u około 30% mężczyzn w podeszłym wieku. Jest więc to częsty, praktyczny problem w leczeniu pacjentów, zgłaszających się przede wszystkim do lekarza rodzinnego oraz do kardiologa i hipertensjologa, a także problem chorych hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych.
01.12.2010
Według definicji WHO „Opieka paliatywna jest sposobem postępowania poprawiającym jakość życia pacjentów i ich rodzin, stających wobec problemów związanych z chorobą zagrażającą życiu, poprzez zapobieganie i łagodzenie cierpienia, wczesną identyfikację problemów oraz jak najlepszą ocenę i leczenie bólu, oraz innych problemów fizycznych, psychosocjalnych i duchowych”.
30.11.2010
Problem chorób bronchoobturacyjnych, astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u chorych w wieku podeszłym szybko narasta w ostatnich latach, przede wszystkim z powodu znaczących zmian w strukturze demograficznej społeczeństw zaawansowanych cywilizacyjnie. W ostatnim wieku średnia długość życia wydłużyła się niemal o 30 lat, a odsetek ludzi powyżej 85. roku życia rośnie w największym tempie. W Polsce ponad 5 milionów osób ma więcej niż 65 lat, a szacunkowe prognozy WHO zakładają, że na świecie ta populacja osiągnie miliard już w roku 2025.
29.11.2010
Układ parasympatyczny jest odpowiedzialny za regulację napięcia oskrzeli i wydzielanie śluzu. Acetylocholina (ACh) działa poprzez receptory muskarynowe M1-M5. Rośnie wiedza na temat roli ACh w procesach zapalnych, włóknienia i przebudowy oskrzeli w chorobach obturacyjnych płuc, a optymalnym jej antagonistą wydaje się być lek antycholinergiczny blokujący M3 receptor. Obecnie mamy 3 leki antycholinergiczne: bromek ipratropium, bromek oksytropium i bromek tiotropium.
29.11.2010