Publikacje
Zgodnie z zaleceniami GINA, podstawą terapii astmy są wGKS w niskiej dawce. W przypadku braku kontroli preferowaną metodą intensyfikacji terapii u młodzieży i dorosłych jest połączenie wGKS i LABA…
03.08.2017
Najnowsze badania sugerują jednak, że najpoważniejszym zjawiskiem, z jakim należy się zmierzyć w astmie wczesnodziecięcej, jest brak kontroli objawów oraz nawrotowe epizody zaostrzeń, które zaburzając istotnie wzrost i rozwój płuc, stanowią poważny czynnik ryzyka chorób obturacyjnych w wieku dorosłym.
02.08.2017
Choć uaktualnienia, których dokonano w wytycznych diagnostyki i leczenia astmy nie niosą rewolucyjnych zmian w opiece nad pacjentem chorującym na astmę, to warto je prześledzić, aby uaktualnić wiedzę o nowych możliwościach diagnostycznych i terapeutycznych na tym polu.
01.08.2017
1
Wiek wpływa jednocześnie na odporność wrodzoną i nabytą, jednak dokładny mechanizm związany ze starzeniem układu immunologicznego nie został w pełni poznany.
Dorastanie jest to złożony i zróżnicowany proces, obejmujący zmiany w zakresie rozwoju biologicznego, psychologicznego (poznawczego i emocjonalnego) oraz społecznego. Pojawienie się w tym okresie choroby przewlekłej lub jej trwanie od okresu dziecięcego ma swoje konsekwencje zdrowotne nie tylko w wymiarze anatomicznym i fizjologicznym, ale również psychologicznym i społecznym. Wymaga zatem szczególnego podejścia do problemów pacjenta.
Aktywność mikroflory jelitowej wywiera wpływ na zdrowie gospodarza i kształtuje prawidłową odpowiedź układu immunologicznego. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Estonii wskazały na istnienie zależności między wystąpieniem choroby alergicznej a składem ekosystemu jelitowego.
17.07.2017
Całkiem niedawno opublikowano aktualizację tworzonych przez międzynarodowe grono ekspertów wytycznych leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
06.07.2017
Zapalenie płuc jest jedną z najczęstszych chorób, zapadalność wynosi ok. 15/1000 osób, jest większa wśród dzieci i osób starszych.
05.07.2017
W różnicowaniu kaszlu o różnej etiologii, należy podzielić kaszel na spowodowany zmianami chorobowymi dróg oddechowych, miąższu płucnego i opłucnej, kaszel uwarunkowany przyczynami z innych układów niż układ krążenia, np. niewydolnością mięśnia sercowego, wadami serca, schorzeniami zatok albo ucha, urazami żeber oraz kaszel psychogenny.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest czwartą przyczyną zgonów na świecie, od kilku ostatnich dekad obserwuje się wzrost liczby chorych umierających na tę chorobę. Na obraz kliniczny choroby składa się przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli i rozedma, obie te składowe mogą występować w różnych proporcjach u różnych pacjentów.
26.05.2017