Publikacje

Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Wybrane aspekty farmakoterapii cukrzycy w wieku podeszłym
17.05.2009
2
Dane epidemiologiczne wskazują, że występowanie cukrzycy jest ważnym i złożonym problemem u pacjentów w wieku podeszłym. Wykazano, że w Stanach Zjednoczonych ponad 20 milionów osób ma rozpoznaną cukrzycę, przy czym 20% to pacjenci po 60. roku życia. Badania KORA Survey wykonane w populacji niemieckiej wskazują, że tylko u 60% osób po 65. roku życia stwierdza się prawidłową tolerancję glukozy.
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Neuropatia cukrzycowa w praktyce lekarza rodzinnego - neuropatie somatyczne
30.04.2009
1
Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Cierpi na nią około 110 mln ludzi na całym świecie (1). Lekarz rodzinny powinien samodzielnie poszukiwać objawów neuropatii u pacjentów chorujących na cukrzycę zarówno typu 1, jak i typu 2.
20.02.2009
Leczenie cukrzycy u kobiet w ciąży
13.01.2009
Ciąża powikłana cukrzycą jest obecnie uważana za najczęstszą patologię położniczą. W leczeniu ciężarnych z cukrzycą kluczową rolą jest utrzymanie normoglikemii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrych i odległych powikłań zarówno dla matki, jak i dla płodu. Leczenie zaburzeń gospodarki węglowodanowej różni się w zależności od typu cukrzycy, inne jest w cukrzycy ciążowej (Gestational Diabetes Mellitus, GDM), a inne w przedciążowej (Pregestational Diabetes Mellitus, PGDM).
13.01.2009
Zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego w przebiegu cukrzycy
12.12.2008
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i postępującą. Występujące w jej przebiegu zaburzenia metaboliczne sukcesywnie prowadzą do powstania przewlekłych powikłań dotyczących różnych narządów i tkanek, w tym również przewodu pokarmowego. Powikłania ze strony przewodu pokarmowego są stosunkowo rzadko diagnozowane i rozpoznawane, chyba że objawy choroby staną się na tyle uciążliwe dla pacjenta, że zacznie on aktywnie poszukiwać pomocy lekarskiej, najczęściej u specjalisty gastrologa.
12.12.2008
Najczęstsze błędy diagnostyczne w interpretacji badań spirometrycznych
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Współczesne metody monitorowania poposiłkowej hiperglikemii
04.06.2008
Zarówno praktyka kliniczna, jak i dostępne wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, że prawidłowa kontrola wyrównania metabolicznego chorych na cukrzycę powinna być prowadzona z uwzględnieniem podstawowego panelu badań biochemicznych, do których zalicza się pomiary glikemii na czczo, oznaczanie stężenia hemoglobiny glikowanej HbA1c oraz badania profilu lipidowego.
04.06.2008
1
Sartany w kardiodiabetologii - nowe leki w nowej dziedzinie medycyny
04.06.2008
2
Blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) za pomocą inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę (ACE-I) już od ponad 30 lat zajmuje ugruntowaną pozycję w farmakoterapii chorób układu sercowo-naczyniowego. ACE-I, poza dużą skutecznością hipotensyjną, wykazują także wielokierunkowe działanie plejotropowe, potwierdzone w wielu badaniach klinicznych.
04.06.2008
2