Publikacje
Według powszechnie przyjętej definicji osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się niską masą kości, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej i, w konsekwencji, zwiększoną podatnością na złamania. Przyjęte w przeszłości kryteria densytometryczne rozpoznania osteoporozy ujawniły wiele niedostatków. Jak stwierdzono, masa kostna mierzona densytometrycznie (BMD) jest tylko częściowo odpowiedzialna za wytrzymałość mechaniczną kości. Około 50% złamań występuje u kobiet, które według kryteriów densytometrycznych nie mają osteoporozy.
29.11.2010
Upadki osób starszych to wieloprzyczynowy problem zdrowotny zaliczany do tzw. wielkich zespołów geriatrycznych. Należą do nich poza upadkami: upośledzenie lokomocji, nietrzymanie moczu i/lub stolca, otępienie, depresja, majaczenie, upośledzenie wzroku i słuchu. Niestety, często te problemy pozostawiane są bez diagnostyki i leczenia, jako cecha „złej starości”. Należy podkreślić, że samo starzenie nie jest przyczyną zespołów geriatrycznych, lecz wynikiem nakładania chorób przewlekłych na narządowe zmiany starcze.
26.11.2010
Farmakoterapia jest najczęstszym sposobem leczenia chorych bez względu na wiek. Jednak w związku z wielochorobowością (polipatologia), stanowiącą jedną z podstawowych cech geriatrii, leczenie chorych starszych może stanowić trudne wyzwanie, ze względu na konieczność uwzględnienia licznych, często przeciwstawnych, ograniczeń. Muszą o nich pamiętać wszyscy profesjonaliści spotykający się ze starszymi pacjentami.
26.11.2010
Oko ludzkie i układ wzrokowy podlegają fizjologicznym procesom starzenia, które powodują stopniowe pogarszanie funkcji widzenia, niezależne od rozwoju chorób związanych z wiekiem (1). Obniżenie funkcji wzrokowych pojawiające się wraz ze starzeniem, niezależnie od przyczyny wywołującej, obniża jakość życia i ogranicza podejmowane czynności życiowe...
26.11.2010
Dane epidemiologiczne dotyczące rozpowszechnienia otępienia nie są w pełni precyzyjne. Dostępnych jest mało poprawnych metodologicznie i reprezentatywnych badań populacyjnych, brak jest ujednoliconych, a przez to porównywalnych standardów rozpoznawania. Trudności diagnostyczne mogą także pojawiać się gdy obserwujemy jedynie łagodne zaburzenia funkcji poznawczych związane z wiekiem...
24.11.2010
U osób w podeszłym wieku pojawia się równocześnie wiele schorzeń przewlekłych, wśród których dominują choroby układu krążenia, układu oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego (OUN), zaburzenia metaboliczne oraz zmiany nowotworowe (1). Większość obecnych wytycznych zawartych w opracowaniach grup ekspertów dotyczy zasad postępowania i zapobiegania jednej przewlekłej chorobie, co ma jedynie odpowiedni punkt przełożenia na populację pacjentów w okresie rozwojowym i dojrzałym. Wobec większości pacjentów w podeszłym wieku, cierpiących na wiele schorzeń, takie podejście do problemu jest niewystarczające.
24.11.2010
Choroba wieńcowa jest główną przyczyną umieralności w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. W USA, w grupie pacjentów powyżej 65. roku życia choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią około 84% przyczyn wszystkich zgonów. W dwudziestym wieku średnia długość życia wzrosła prawie dwukrotnie i wynosi obecnie około 80 lat. Jest to olbrzymi sukces medycyny, jednak dodatkowo pojawił się problem starzenia się populacji.
16.11.2010
Dysfunkcje seksualne są jednymi z najczęstszych problemów mężczyzn w podeszłym wieku. Problem ten dotyczy około 100 mln mężczyzn na świecie. W Polsce zaburzenia erekcji występują u około 10% (1,5 mln) populacji mężczyzn (1), w Stanach Zjednoczonych u około 18% (18 mln), a w Niemczech u 19,2% (2). Przewiduje się, że w 2025 roku około 322 mln mężczyzn będzie cierpiało z powodu zaburzeń erekcji (3). Około 80-90% wszystkich przypadków dysfunkcji seksualnych jest związanych z przyczynami organicznymi: naczyniopochodnymi, hormonalnymi, neurogennymi, jatrogennymi bądź złożonymi.
Stu lat życia - takie życzenia często składamy przy najróżniejszych okazjach. Dla wzmocnienia tych życzeń wznosimy toast kieliszkiem wina dodając „na zdrowie”. Tradycja piękna i życzenia wzniosłe. Wszak dożycie w zdrowiu i pomyślności sędziwego wieku wydaje się być odwieczną tęsknotą człowieka. Czy jednak kieliszek wina jest tu tylko przypadkowym atrybutem, czy może kryje się w nim dodatkowa moc, które życzenia te czyni wiarygodnymi? A jeśli tak, to jak wino może nam pomóc w osiągnięciu zdrowia i długiego życia?
16.11.2010
Starzenie się jest procesem nieodwracalnym, na który wpływa wiele czynników. Istotnym elementem wpływającym na przebieg tego procesu jest styl życia, w tym także sposób odżywiania, stosowanie używek czy aktywność fizyczna. Oprócz ograniczeń w dostępie do żywności, wynikających w przypadku osób po 80. roku życia często z możliwości finansowych i sprawności fizycznej, ważną przyczyną nieprawidłowego odżywiania jest brak wiedzy na ten temat i dawne nawyki żywieniowe.
16.11.2010