Publikacje

Osteoporoza u pacjentów chorych na POChP
18.11.2016
Jedną z chorób współwystępujących z POChP jest osteoporoza. W niniejszej pracy przedstawiono wzajemne relacje obu tych chorób oraz postępowanie w osteoporozie u pacjentów jednocześnie cierpiących na POChP.
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy
16.11.2016
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy (ASA) charakteryzuje się występowaniem objawów tzw. triady aspirynowej, do których należą: astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt nosa i zatok oraz polipy na błonie śluzowej nosa. Choroba dotyczy około 1% populacji ogólnej, a w grupie chorych na astmę oskrzelową częstość występowania może wynosić nawet 10%.
Rak płuca jako problem zdrowia publicznego
09.11.2016
1
Rak płuca jest najpoważniej rokującym nowotworem wśród mężczyzn i kobiet. Całkowita liczba zgonów na świecie przekracza 1,7 miliona chorych, całkowite wyleczenie nie zmienia się od lat i wynosi mniej niż 15%
Pacjent z niewydolnością serca i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc – trudności diagnostyczne i terapeutyczne
28.10.2016
Niewydolność serca (heart failure, HF) dotyczy 1–2% populacji ogólnej i ok. 15–20% chorych w wieku powyżej 65. roku życia (1). Wśród najczęstszych przyczyn HF wyróżniamy: chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe i kardiomiopatie. W ostatnich latach liczba nowych zachorowań stale wzrasta w miarę zwiększenia średniej długości życia.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Czy różnica w budowie Aerolizera® i Cyclohalera® może mieć znaczenie kliniczne?
08.08.2016
Główny i najskuteczniejszy sposób podawania leków w POChP i astmie to droga wziewna – inhalacje. Podawanie leku w ten sposób działa szybciej niż przyjmowanie go doustnie oraz efektywniej rozszerza oskrzela. Zmniejsza się też zakres występowania działań niepożądanych…
Diagnostyka obrazowa raka płuca
04.08.2016
Wysoka śmiertelność z powodu raka płuca sprawia, że jest on jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych większości krajów świata. Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworów złośliwych na świecie…
Prewencja zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w świetle nowych danych
28.07.2016
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest poważnym problemem zdrowotnym. Pomimo zmniejszenia liczby palaczy i ograniczenia narażenia na palenie bierne, liczba chorych na POChP wzrasta. Na POChP choruje ok. 10% osób powyżej 40. r.ż., w Polsce to 2 miliony osób...
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – kim są nasi pacjenci i jaka jest ich wiedza na temat choroby?
22.07.2016
Obserwowane trendy wskazują, że w bieżącym dziesięcioleciu POChP stanie się trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów. Niestety, nadal istotnym problemem jest również niedodiagnozowanie – co wpływa na odroczenie rozpoczęcia przez chorego leczenia.