Publikacje
Upadkiem określamy zdarzenie w wyniku którego dochodzi do niezamierzonej zmiany pozycji podczas chodzenia lub innych czynności, wskutek czego poszkodowany znajduje się na ziemi, podłodze lub innej nisko położonej powierzchni...
29.06.2010
Pozabłędnikowe zawroty głowy mogą być spowodowane różnorakimi patologiami ośrodkowego układu nerwowego (OUN), do których należą choroby naczyniowe, guzy, padaczka, stwardnienie rozsiane oraz choroby pierwotnie neurozwyrodnieniowe, a także chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak - między innymi - schorzenia układu krążenia, zaburzenia metaboliczne i hormonalne...
29.06.2010
Choroba Parkinsona (chP) jest schorzeniem charakteryzującym się objawami ruchowymi i pozaruchowymi (zaburzenia węchu, neuropsychiatryczne oraz układu autonomicznego).
28.06.2010
Ujednolicenie standardów wykonywania badania snu (badanie polisomnograficzne, PSG), uzgodnienie międzynarodowej klasyfikacji stadiów snu oraz opublikowanie międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń snu to tylko wybrane z licznych wydarzeń, które przyczyniły się w ostatnich 50 latach do rozwoju wiedzy o zaburzeniach snu i powstania nowej specjalizacji - medycyny snu, czyli somnologii...
Metody leczenia napadów padaczkowych zawsze były ściśle związane z poglądami na patogenezę napadów. I ewoluowały wraz z nimi. Na przestrzeni dziejów stosowane były różnorodne metody terapeutyczne napadów padaczkowych, począwszy od zaklęć, rytuałów, egzorcyzmów, składania ofiar, poprzez trepanacje czaszki, kastracje, kąpiele, diety, picie krwi chorych na padaczkę, spożywanie suszonej krwi kreta, picie koziego mleka, wyciągów z czaszki ludzkiej aż do stosowania upustów krwi, szczepionek z jadu węży czy picia własnej krwi przez chorego.
25.06.2010
Otępienie jest stanem, w którym w wyniku organicznego uszkodzenia mózgu dochodzi do osłabienia uprzednio nabytej sprawności umysłowej. Jedną z najczęstszych postaci otępienia jest choroba Alzheimera (AD). Dotyka ona około 5% chorych po 65. roku życia.
24.06.2010
Migotanie przedsionków (MP) jest najczęściej występującą arytmią - stwierdzane jest u ponad jednej trzeciej wszystkich pacjentów hospitalizowanych z powodu zaburzeń rytmu serca
23.06.2010
Udar mózgu jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów w krajach wysoko rozwiniętych (po chorobach układu krążenia i nowotworowych), główną przyczyną niesprawności u osób dorosłych oraz drugą co do częstości przyczyną zespołów otępiennych.
22.06.2010
Leki przeciwpadaczkowe (LPP) są dziś grupą szeroko stosowaną w terapii zaburzeń i chorób psychicznych. Najwcześniej wprowadzona do lecznictwa, bo w latach sześćdziesiątych XX wieku, karbamazepina zyskała początkowo zastosowanie w psychiatrii w profilaktyce napadów drgawkowych u alkoholików.
Schizofrenia określana jest jako najbardziej inwalidyzująca choroba psychiczna. Rzutuje zarówno na indywidualne funkcjonowanie i samopoczucie pacjenta, jak też na członków jego rodziny i otoczenie. Zarówno przebieg procesu chorobowego, jak i objawy obecne w czasie trwania choroby mogą być różnorodne.