Publikacje

Znaczenie kolonizacji dróg oddechowych i nadwrażliwości IgE-zależnej na grzyby w chorobach układu oddechowego
22.11.2017
Do najczęściej uczulających grzybów należą: Alternaria alternata, Cladosporium herbarum, Cladosporium cladosporioides, grzyby z rodzaju Aspergillus (najczęściej Aspergillus fumigatus) i Penicillium chrysogenum.
Borelioza z Lyme w Polsce. Rozpoznawanie i leczenie
17.10.2017
Kleszczy całkiem wytępić się nie da. Nie mają one naturalnych wrogów. Liczba tych pajęczaków może się zmniejszyć po wyjątkowo suchych latach lub długich mroźnych zimach.
Wybrane choroby bakteryjne skóry
12.10.2017
Do zakażeń skóry dochodzi w sprzyjających okolicznościach, takich jak: choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, niewydolność nerek), nadpotliwość i maceracja skóry, naruszenie bariery naskórkowej lub obniżenie odporności.
Nadwrażliwość na pokarmy – ABC lekarza praktyka
11.10.2017
Nadwrażliwością na pokarmy nazywamy każde negatywne dla zdrowia skutki wynikające z oddziaływania pokarmu potencjalnie uznawanego za bezpieczny i niestanowiący zagrożenia dla większości populacji.
Ambroksol – możliwości wykorzystania leku w profilaktyce negatywnych skutków zdrowotnych narażenia na zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego
05.10.2017
Populacjami zwiększonego ryzyka wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych wziewnego narażenia na zanieczyszczenia powietrza są: dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, POChP i przewlekłe choroby układu krążenia.
Terapia inhalacyjna – warto stale przypominać jej zasady
03.10.2017
Wytyczne GINA wskazują, że rodzaj użytego inhalatora oraz dawkowanie powinny zostać dopasowane do stanu klinicznego i preferencji chorego na astmę.
Pokrzywka: standardy 2017 – co nowego w leczeniu
25.08.2017
Leczenie pokrzywek wciąż stanowi bardzo duże wyzwanie dla alergologów, dermatologów i lekarzy medycyny rodzinnej ze względu na heterogenny patomechanizm choroby i bardzo zróżnicowaną manifestację jej objawów.
Co nie jest alergią? Diagnostyka różnicowa atopowego zapalenia skóry u noworodków i niemowląt
24.08.2017
Zmiany skórne to bardzo często występująca dolegliwość u małych dzieci, a każdy wykwit jest źródłem dużego niepokoju u rodziców i powodem szukania pomocy lekarskiej.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Terapia SMART u młodzieży – nowa rejestracja. Opis przypadku
03.08.2017
Zgodnie z zaleceniami GINA, podstawą terapii astmy są wGKS w niskiej dawce. W przypadku braku kontroli preferowaną metodą intensyfikacji terapii u młodzieży i dorosłych jest połączenie wGKS i LABA…