Publikacje
Niektóre szpitale przypominają dziś galerie handlowe. To wygodne dla chorych i opłacalne dla placówek.
11.07.2005
2
Raport "Rynku Zdrowia"
18.05.2005
11
Jaskinia pełna skarbów, czyli baśniowy Sezam otwierał się po wypowiedzeniu czarodziejskich słów. Dla wielu ludzi taką baśniową jaskinią przepełnioną skarbami - cennymi informacjami staje się dzisiaj Internet. Dostęp do takiej skarbnicy jest znacznie prostszy, wystarczy na swoim komputerze mieć zainstalowany modem lub stałe łącze internetowe.
25.04.2005
1
Depresja jest najczęstszym zespołem zaburzeń psychicznych w przebiegu chorób neurologicznych. Patogeneza zaburzeń nastroju towarzyszących chorobom mózgu jest złożona. Duże znaczenie przypisuje się zmianom strukturalnym w obrębie szlaków neuronalnych i struktur mózgu odpowiedzialnych za regulacje nastroju.
22.04.2005
Stosowanie farmakoterapii i psychoterapii w zespole stresu pourazowego (Post-traumatic Stress Disorder, PTSD) nawiązuje do podstawowych objawów tego zespołu. Jak w żadnym innym zaburzeniu psychicznym, efektywność stosowania obu tych metod terapeutycznych związana jest z ich wzajemnym uzupełnianiem się. Zaobserwowano, że zarówno stałe powracanie do przeżytego urazu, jak i permanentne pozostawanie ofiar traumy w stanie distresu nie jest możliwe do opanowania ani samą farmakoterapią, ani wyłącznie metodami psychoterapeutycznymi.
22.04.2005
1
Mimo możliwości stosowania różnych leków neuroleptycznych (przeciwpsychotycznych), okazuje się, że u około 30%-40% pacjentów chorych na schizofrenię nie stwierdza się poprawy stanu psychicznego po pierwszym przypisanym leku, a u 50-60% pacjentów występują objawy uboczne (1). Dotychczas nieznane są kliniczne, biochemiczne, czy też neurofizjologiczne czynniki prognostyczne, wskazujące który lek będzie działać skutecznie u określonego pacjenta.
22.04.2005
Zespół deficytu uwagi z nadruchliwością (attention deficit/ hyperactivity disorder, ADHD) jest najczęściej występującym i najbardziej zbadanym neurorozwojowym zaburzeniem psychicznym okresu dzieciństwa. Zgodnie z obecnymi kryteriami zaburzenie rozpoczyna się przed 7 rokiem życia, a objawy takie jak rozpraszalność uwagi, impulsywność oraz nadmierna aktywność występują w co najmniej dwóch środowiskach, np. w szkole, w domu lub w towarzystwie rówieśników.
22.04.2005
1
Zaburzenia odżywiania się uwarunkowane są wieloczynnikowo. W związku z powyższym postępowanie terapeutyczne powinno mieć charakter wielokierunkowy z zachowaniem odpowiedniej hierarchii ważności celów zależnych od stanu nasilenia objawów i czasu trwania zaburzeń.
22.04.2005
1
Funkcje poznawcze, takie jak odbiór bodźców, przetwarzanie informacji, pamięć, uwaga, myślenie, procesy wzrokowo-przestrzenne, czy sprawności językowe są najważniejszymi procesami umożliwiającymi ludziom adaptację do warunków środowiska.
22.04.2005
Lek "normotymiczny" jest lekiem normalizującym zaburzenia nastroju, co odpowiada używanemu obecnie w piśmiennictwie anglojęzycznym pojęciu mood-normalizer lub mood-stabilizer. Termin ten zrodził się w związku z rozwojem farmakologicznych metod leczenia oraz profilaktyki nawrotów chorób afektywnych, w szczególności choroby afektywnej dwubiegunowej.
22.04.2005