Publikacje

Zaburzenia psychiczne w stwardnieniu rozsianym a możliwości ich terapii
24.02.2010
Stwardnienie rozsiane to najczęstsza choroba OUN prowadząca do inwalidztwa młodych ludzi. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej między 20. a 40. r.ż., aczkolwiek wcześniejsze wystąpienie choroby nie należy do rzadkości. Nieco częściej na stwardnienie rozsiane zapadają kobiety.
Oczekiwania i wyzwania a możliwości współczesnej psychiatrii
23.02.2010
Psychiatria kliniczna oparta na faktach naukowych w XXI wieku staje wobec zróżnicowanych oczekiwań i wyzwań, jakim z jednej strony jest rosnąca liczba problemów zdrowotnych, z drugiej zaś postęp wiedzy, który rozbudza nadzieje na lepsze i szybsze rozwiązywanie tych problemów. Dodatkowym aspektem są naciski na profilaktykę zdrowia psychicznego, jak również wczesną prewencję.
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
Współczesne metody diagnostyki układu równowagi
14.10.2009
Układ równowagi jest jednym z najbardziej złożonych układów człowieka. Tylko właściwe funkcjonowanie wszystkich jego elementów pozwala na utrzymanie prawidłowej, zależnej od naszej woli, postawy. Możliwe jest to poprzez współdziałanie, ściśle od siebie uzależnionych, działających na zasadzie odruchów układów stabilizujący spojrzenie oraz postawę.
14.10.2009
Leczenie zawrotów głowy
14.10.2009
1
Prawidłowo funkcjonujący układ równowagi pozwala człowiekowi na bezkolizyjne poruszanie się w przestrzeni.
14.10.2009
1
Leczenie bezsenności u chorych na nadciśnienie tętnicze
12.10.2009
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie powiązaniami między bezsennością i współwystępującym nadciśnieniem tętniczym. Zarówno bezsenność, jak i nadciśnienie tętnicze dotyczą znacznego odsetka osób dorosłych w Polsce i szacuje się, że około 40% chorych na nadciśnienie tętnicze zgłasza problemy ze snem. Wpływ bezsenności na wysokość ciśnienia tętniczego krwi, na dobowy rytm ciśnienia, rozwój powikłań narządowych i częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym ostrych zespołów wieńcowych, są przedmiotem wielu badań.
12.10.2009
Zasady strajku lekarskiego
15.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Cukrzyca a udar niedokrwienny mózgu - czy można uniknąć tego powikłania?
02.08.2009
Udar mózgu według definicji Światowej Organizacji Zdrowia z 1983 roku to zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym pojawieniem się ogniskowego, a czasem również uogólnionego zaburzenia funkcji mózgu, które jeśli nie doprowadzi wcześniej do zgonu utrzymuje się dłużej niż 24 godziny i nie ma innej przyczyny niż naczyniowa.
02.08.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Chemobrain - zaburzenia poznawcze towarzyszące chemioterapii
18.05.2009
1
Wydłużenie życia, a co za tym idzie starzenie się populacji, przy stale rosnącej ekspozycji na czynniki mutagenne i rakotwórcze powoduje, że znacząco rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Wzrost zachorowań jest szczególnie widoczny w grupie osób po 65. roku życia. Jest to grupa szczególnie narażona na ryzyko powikłań leczenia onkologicznego.