Publikacje

Pozaszpitalne zapalenie płuc (PZP) – rozpoznawanie, diagnostyka obrazowa i leczenie w warunkach ambulatoryjnych
05.07.2017
Zapalenie płuc jest jedną z najczęstszych chorób, zapadalność wynosi ok. 15/1000 osób, jest większa wśród dzieci i osób starszych.
Zakażenia układu moczowego u młodocianych – praktyczne aspekty
03.07.2017
Zakażenie układu moczowego u młodocianych mają swoją specyfikę. Przebiegają najczęściej pod postacią ostrego zapalenia pęcherza moczowego i dotyczą przede wszystkim dziewcząt/kobiet
Kaszel przewlekły – postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne
29.05.2017
W różnicowaniu kaszlu o różnej etiologii, należy podzielić kaszel na spowodowany zmianami chorobowymi dróg oddechowych, miąższu płucnego i opłucnej, kaszel uwarunkowany przyczynami z innych układów niż układ krążenia, np. niewydolnością mięśnia sercowego, wadami serca, schorzeniami zatok albo ucha, urazami żeber oraz kaszel psychogenny.
Pacjent z boreliozą w praktyce lekarza rodzinnego
19.05.2017
W Polsce, podobnie jak i w innych krajach Europy, Azji oraz w Ameryce, już od wielu lat obserwuje się wzrost częstości występowania chorób przenoszonych przez kleszcze, a zwłaszcza boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, babeszjozy, anaplazmozy (erlichiozy), riketsjozy, bartonelozy, tularemii, brucelozy i innych.
Karmienie piersią – ważny element profilaktyki zdrowia
25.04.2017
Wyłączne karmienie piersią jest jedynym, właściwym sposobem żywienia noworodków i niemowląt w pierwszym półroczu. Po wprowadzeniu posiłków uzupełniających karmienie piersią należy kontynuować przez 2 lata a nawet dłużej wg WHO.
Wsparcie laktacji i profesjonalna pomoc w karmieniu naturalnym, dla matek dzieci urodzonych przedwcześnie i z wadami anatomicznymi twarzoczaszki - na podstawie piśmiennictwa i własnego doświadczenia
21.04.2017
Celem, do którego należy dążyć, zgodnie z rekomendacjami światowymi, europejskimi, regionalnymi jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. W artykule omówiono m.in. korzyści wynikające z karmienia piersią oraz zasady promujące karmienie piersią.
Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u niemowląt, dzieci i młodzieży
12.04.2017
Zaburzenia przewodu pokarmowego stanowią szeroką grupę schorzeń, w których występują nawracające dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci m.in. bólów brzucha, nudności, wymiotów, biegunki czy zaparć, bez stwierdzenia podłoża organicznego, które tłumaczyłoby występujące u pacjenta objawy.
Zaburzenia jelit
06.04.2017
Zgodnie z nowym ujęciem wprowadzonym przez Kryteria Rzymskie IV, zaburzenia jelit postrzegane są raczej jako spektrum objawów, a nie oddzielne jednostki chorobowe i często dochodzi do nakładania się objawów poszczególnych zaburzeń.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
08.03.2017
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.