Publikacje
Częstość zakażeń H. pylori u dzieci w Polsce wynosi średnio 31% i rośnie wraz z wiekiem. Prewalencja zakażenia zależy od warunków socjoekonomicznych i higieny w miejscu zamieszkania. Badania w kierunku H. pylori przeprowadza się zwykle w czasie gastroskopii wykonywanej z powodu objawów klinicznych sugerujących chorobę organiczną.
13.09.2010
Bulimia jest rozpoznaniem z kręgu psychiatrii, jednak jej następstwa daleko wykraczają poza jej zakres.
10.09.2010
Każda choroba czy stan psychiczny uwarunkowane są wieloma czynnikami, w tym biologicznymi, psychologicznymi oraz społecznymi. Z badań epidemiologicznych wynika, że częstość występowania zaburzeń psychoemocjonalnych w różnych populacjach znacznie wzrasta w ostatnich dziesięcioleciach. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, ale rozwój cywilizacj nieodłącznie przynosi nowe obciążenia, które są źródłem przewlekłego stresu .
Należy jednak pamiętać, że - według ostatnich zaleceń Światowej Organizacji Alergii (World Allergy Ogranization, WAO) z 2003 roku (2) - określenie „alergia pokarmowa”, powinno być stosowane jedynie do scharakteryzowania objawów wywołanych reakcjami IgE-zależnymi. Niepożądane reakcje na pokarmy mogą mieć inne mechanizmy: immunologiczne lub nieimmunologiczne. Reakcje nieimmunologiczne to reakcje toksyczne, pseudoalergie, których przyczyną są związki chemiczne czynne biologicznie lub farmakologiczne, takie jak: histamina, serotonina, tyramina i glutaminian sodu.
14.05.2010
Zespół jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome, IBS) należy do czynnościowych chorób przewodu pokarmowego stanowiących częstą przyczynę wizyt pacjentów w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak również specjalistów - gastroenterologów. Schorzenie charakteryzuje się bólem lub dyskomfortem w obrębie jamy brzusznej powiązanym ze zmianami w rytmie lub charakterze wypróżnień.
27.04.2010
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
W Stanach Zjednoczonych dolegliwości związane z zaburzeniami defekacji są przyczyną 3-5% wszystkich pediatrycznych wizyt ambulatoryjnych i aż 10-25% porad u gastroenterologów dziecięcych.
02.10.2009
Definicja ostrej niewydolności wątroby stosowana u dorosłych nie jest szeroko akceptowana w pediatrii ze względu na trudności w rozpoznaniu wczesnych stadiów encefalopatii i określeniu jej stopnia, zwłaszcza w grupie dzieci najmłodszych.
02.10.2009
1
Pomimo szybkiego rozwoju medycyny, a zwłaszcza genetyki i immunologii, problematyka przewlekłego zapalenia trzustki (PZT), szczególnie u dzieci jest pełna niewiadomych. Nie do końca poznane są mechanizmy rozwoju PZT u dzieci.
Grupa chorób określanych jako nieswoiste zapalenia jelit obejmuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna i postacie nieokreślone. Chociaż choroby te pojawiają się najczęściej w młodym wieku dorosłym (20-30 lat), to coraz częściej są rozpoznawane w wieku dziecięcym i młodzieńczym.