Publikacje

Stosowanie statyn u dzieci z hipercholesterolemią rodzinną
27.02.2017
U dzieci z hipercholesterolemią rodzinną występują bardzo duże stężenia cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL we krwi, co może powodować upośledzenie czynności śródbłonka naczyniowego i pogrubienie ścian tętnicy szyjnej. Jeśli choroba nie jest leczona w dzieciństwie, prowadzi do wczesnej miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca w dorosłym życiu.
Diagnostyka różnicowa asymetrii niemowląt
21.02.2017
Asymetria definiowana, jako stałe lub chwilowe zaburzenie równowagi i zgodności pomiędzy poszczególnymi elementami całości jest wpisana w ciało ludzkie.
Witamina D „revisited”. Przyczyny niedoboru witaminy D i jej właściwa suplementacja
21.02.2017
Zjawisko niedoboru witaminy D można określić „pandemią” ostatniego dziesięciolecia. Liczne dane literaturowe wskazują na związek niedoboru witaminy D z rozwojem różnych chorób.
Łysienie – diagnostyka i leczenie
14.02.2017
Proces utraty włosów ma różnorodny przebieg – od bardzo gwałtownego (kiedy wypada 400–800 włosów dziennie), przez średnio nasilony (utrata 100–300 włosów dziennie) po bardzo powolny, kiedy niezauważalnie dochodzi do stopniowego ubytku włosów na przestrzeni lat.
Terapia insuliną – wymierne korzyści dla pacjenta
27.01.2017
Rozpoznając chorobę, rozpoczynamy równocześnie żmudny proces edukacji pacjenta. Rola edukatora, niezwykle ważna dla właściwego podejścia pacjenta do problemu od samego początku choroby, jest nie tylko trudna i niewdzięczna, ale zupełnie niezauważana przez płatnika (NFZ).
Aktywność fizyczna i jej wpływ na nawracające infekcje układu oddechowego u dzieci
27.01.2017
Infekcje górnych dróg oddechowych, w tym zwykłe przeziębienie i grypa, są najczęstszą przyczyną zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu ludzi w każdym wieku.
Nowe perspektywy leczenia immunomodulacyjnego w chorobach dróg oddechowych
26.01.2017
Szczególnie w pediatrii nawracające infekcje dróg oddechowych są uciążliwym problemem dla całej rodziny, powodują częste nieobecności dziecka w przedszkolu czy szkole, a opiekunów w pracy.
Krztusiec – choroba, której znowu trzeba się obawiać?
23.01.2017
Krztusiec w powszechnym przekonaniu, zarówno pacjentów, jak i lekarzy, jest chorobą rzadką, dzięki prowadzonemu w naszym kraju od kilkudziesięciu lat programowi szczepień ochronnych (PSO). W świadomości wielu lekarzy nie stanowi on schorzenia, o którym myśli się w pierwszej kolejności, rozpoznając infekcję dróg oddechowych.
Elektroniczne papierosy – zagrożenie czy szansa w chorobach układu oddechowego u dzieci?
20.01.2017
Dzieci mieszkające w środowisku, w którym są narażone na dym tytoniowy, są predysponowane do wystąpienia przewlekłego kaszlu, infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia wirusem RS respiratory syncytial virus, zapalenia płuc i oskrzeli oraz innych zakażeń prowadzących do nadmiernego obciążenia antybiotykoterapią.
Jak leczyć ostry kaszel u dzieci?
20.01.2017
Jak udowodniono, 64% rodziców dzieci do 2. roku życia oczekuje od lekarza włączenia leczenia przeciwkaszlowego, a ok. 1/3 stosuje preparat łagodzący kaszel, pomimo braku takiego zalecenia. Dlatego wiedza na temat skutecznego, a zarazem bezpiecznego leczenia ostrego kaszlu u dzieci jest tak istotna.