Publikacje

Pediatrzy już to wiedzą -  nadchodzi epidemia choroby Leśniowskiego-Crohna
30.09.2009
4
Badania epidemiologiczne wykazują wyraźny wzrost zachorowalności na nieswoiste choroby zapalne jelit zarówno w populacji dorosłych, jak i dzieci w ostatnich 40-50 latach
Zasady leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna
30.09.2009
1
Nieswoiste choroby zapalne jelit występują rzadko; zapadalność na chorobę Leśniowskiego-Crohna to 5 przypadków na 100000 na rok, a we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego jest ona dwukrotnie wyższa. Problem dotyczy głównie ludzi młodych i w średnim wieku, szczyt zachorowań przypada na 2. i 3. dekadę życia.
30.09.2009
1
Objawy i rozpoznanie nieswoistych zapaleń jelit
30.09.2009
Nieswoiste zapalenia jelit (NZJ), obejmujące wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) są schorzeniami o nieznanej etiologii, charakteryzującymi się wybitnie przewlekłym, nawrotowym przebiegiem. Występują zwykle u ludzi młodych - w 2.-3. dekadzie życia, chociaż początek choroby może mieć miejsce także we wczesnym dzieciństwie i wieku późniejszym.
30.09.2009
Leczenie choroby refluksowej przełyku - praktyczne pytania i odpowiedzi
29.09.2009
Zalecanie modyfikacji stylu życia u wszystkich osób z chorobą refluksową przełyku nie jest poparte wystarczającym dowodami.
Zakażenie Helicobacter pylori u dzieci - co je odróżnia
29.09.2009
Choć świeże zakażenia H. pylori dotyczą zarówno dzieci (częściej), jak i dorosłych (rzadziej), a ich przebieg i konsekwencje mają wiele podobnych cech, to są między nimi także pewne różnice, na które w tym artykule postaramy się zwrócić szczególną uwagę.
Inhibitory pompy protonowej - prawdziwe oblicze
29.09.2009
„Nie ma wrzodu bez kwasu” stwierdził Schwarz w odniesieniu do wrzodu trawiennego.
Zasady strajku lekarskiego
15.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Inhibitory pompy protonowej w leczeniu chorób zależnych od wydzielania kwasu solnego w żołądku
29.04.2009
W 1823 roku, angielski chemik i lekarz - William Prout, na łamach Royal Society of London opublikował pracę o fundamentalnym znaczeniu dla gastroenterologii. Praca odbiła się wówczas szerokim echem, gdyż badacz ten po raz pierwszy zidentyfikował kwas solny i obliczył jego stężenie w soku żołądkowym człowieka.