Publikacje
Na początku XX wieku Lashley, Tower i Franz odkryli możliwość przywrócenia funkcji motorycznych technikami behawioralnymi. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku zespół naukowców z Uniwersytetu w Birmingham, pod przewodnictwem prof. Edwarda Tauba, opracował nową technikę rehabilitacji zwaną terapią ograniczenia i wymuszenia ruchu (Constraint Induced Movement Therapy, CIMT) lub terapią wymuszonego użycia (Forced Use Therapy, FUT).
30.03.2009
2
Zespół Arnolda-Chiariego to rzadka wada rozwojowa mózgu, która występuje od urodzenia i polega na przemieszczeniu struktur tyłomózgowia do kanału kręgowego z obliteracją zbiornika móżdżkowo-rdzeniowego. Wadzie tej mogą towarzyszyć inne anomalie rozwojowe, takie jak np. rozszczep kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową, jamistość rdzenia kręgowego, mielodysplazja
30.03.2009
Bóle głowy są jedną z najczęstszych dolegliwości człowieka. Ponad 90% dorosłych doznaje bólu głowy co najmniej raz w roku. W większości przypadków przyczyny dolegliwości są niegroźne, dlatego ten problem w codziennej praktyce lekarskiej jest często traktowany marginesowo.
29.03.2009
Zespoły paraneoplastyczne w praktyce lekarskiej występują dość rzadko. Problem ten dotyczy około 1% pacjentów z chorobami nowotworowymi. Definicja paraneoplastycznych zespołów neurologicznych nie jest prosta.
29.03.2009
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest poważnym problemem klinicznym i społecznym. Przewlekłe przeciążanie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i narażenie go na liczne mikrourazy w połączeniu z niedostateczną dbałością o wzmacnianie gorsetu mięśniowego doprowadza u znacznej liczby osób do przyspieszenia procesów zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, stawów międzykręgowych, trzonów kręgowych oraz więzadeł wewnątrzkanałowych.
29.03.2009
Zaburzenia poznawcze są głównym czynnikiem obniżającym jakość życia chorych, zwiększają ryzyko powikłań, zgonów oraz znacznie podnoszą koszty leczenia i opieki (1). Niewątpliwie u większości pacjentów w wieku podeszłym przyczyną otępienia jest choroba Alzheimera (AD), najczęstsza choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego.
29.03.2009
Starzenie się organizmu kobiety i związany z tym spadek produkcji hormonów płciowych, czyli tzw. menopauza jest pojęciem znanym od dawna. Okazuje się jednak, że narastające z wiekiem niedobory hormonalne dotyczą także mężczyzn. Objawy z tym związane są na tyle charakterystyczne, że wprowadzono dla ich termin andropauza. Z wiekiem spada także produkcja innych, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, hormonów.
29.03.2009
Mimo ciągłego rozwoju technik resuscytacyjnych, wciąż mniej niż 10% resuscytacji pozaszpitalnych kończy się sukcesem...
08.03.2009
Ból nie jest tylko prostym odruchem. Nie ma wprost proporcjonalnego związku między bodźcem a reakcją na ból. Ból jest osobistym doświadczeniem. Jest doznaniem bardzo subiektywnym. Na ten subiektywizm składa się wiele czynników dotyczących samej osoby doświadczającej bólu, jak i jej relacji z otoczeniem.
21.12.2008
1
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008