Publikacje
Zaburzenia snu mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym i nieleczone nasilają się. Często już prosta interwencja w zakresie higieny snu przynosi świetne rezultaty. Dlatego zasadne jest poszerzenie wywiadu o tematy związane ze snem przy każdej wizycie dziecka w gabinecie pediatry.
W ostatnich latach WHO wyraźnie podkreśla bardzo istotną rolę leczenia profilaktycznego LTBI w ograniczeniu zachorowań na gruźlicę. Rozpoznawanie i leczenie utajonego zakażenia M. tuberculosis jest jedną z postulowanych metod mających ułatwić realizację ambitnych planów WHO dotyczących zakończenia globalnej epidemii gruźlicy.
Przyspieszenie czynności oddechowej u niemowlęcia jest objawem, na który należy zwrócić uwagę i w zależności od stanu ogólnego dziecka oraz objawów towarzyszących wdrożyć odpowiednie postępowanie. Istnieje szereg patologii, w których tachypnoë jest tylko elementem całościowego obrazu klinicznego.
17.01.2017
Ocena czynności dróg oddechowych u dzieci w wieku przedszkolnym jest trudna i w znacznym stopniu uzależniona od stopnia współpracy pomiędzy pacjentem a osobą wykonującą badanie. Ogranicza to zastosowanie powszechnie wykorzystywanego badania spirometrycznego i skłania badaczy do poszukiwania nowych technik opartych na biernym udziale pacjenta w badaniu, charakteryzujących się niską inwazyjnością i wysoką powtarzalnością.
17.01.2017
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych chorób skóry, charakteryzująca się suchą skórą, świądem i wypryskiem wymagającym długotrwałego leczenia. Chorobą dotkniętych jest aż do 10–20% osób w krajach zachodnich i wykazuje ona tendencję wzrostową.
Leczenie chorób skóry mokrymi opatrunkami nie jest metodą nowoczesną. Stosowano ją już w starożytnym Egipcie, aplikując na rany miód, olej i opatrunki lniane lub jedwabne (1550 p.n.e.).
13.01.2017
Do dodatków do żywności zaliczamy zarówno substancje dodatkowe (food additives), czyli składniki, które są wprowadzane do produktów spożywczych dla celów technologicznych i nie są spożywane odrębnie jako żywność, jak i składniki dodawane do żywności, których użycie nie budzi zastrzeżeń, np. skrobia ziemniaczana, żelatyna, cukier.
13.01.2017
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są powszechnie stosowane u dzieci w objawowym leczeniu infekcji. NLPZ są następną po antybiotykach najczęstszą grupą leków, po których występują reakcje nadwrażliwości.
Rzeczywista częstość alergii na antybiotyki nie jest znana. Badania rejestracyjne leków nie skupiają się na ustaleniu, czy objawy niepożądane, które wystąpiły, są wynikiem alergii, czy doszło do nich w innym mechanizmie.
Przewlekły nieżyt nosa jest niejednorodną grupą chorób zapalnych błony śluzowej nosa o różnym patomechanizmie, w zależności od przyczyny powodującej objawy. Do objawów należą: blokada nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie, wyciek z nosa, świąd.