Publikacje
Połykanie jest złożonym procesem fizjologicznym, podczas którego pożywienie i ślina zostają przetransportowane z jamy ustnej do żołądka. Jest to czynność częściowo odruchowa, a jej złożonych etapów człowiek nie jest w stanie w pełni kontrolować.
30.03.2009
20.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Choroby (objawy, kalectwa) jatrogenne istnieją co najmniej tak długo, jak długo chorzy są leczeni - przez czarownika, szamana, znachora, cyrulika, czy wreszcie lekarza. Jatrogenia jest zjawiskiem bezwzględnie negatywnym, jednak nieuchronnym; zatem obowiązkiem środowisk medycznych staje się dołożenie wszelkich starań, by szkody jatrogenne zdarzały się jak najrzadziej.
14.09.2008
1
Usytuowanie wątroby między jelitem i krążeniem systemowym sprawia, że każdy lek podany drogą doustną kontaktuje się z tym narządem. Dla większości leków wątroba spełnia podstawową rolę w ich metabolizmie i eliminacji. Niestety, kontakt wątroby z lekiem lub jego metabolitem może być źródłem poważnego uszkodzenia tego narządu.
14.09.2008
Inhibitory pompy protonowej stanowią obecnie pierwszą i najsilniejszą linię obrony w terapii chorób zależnych od kwasu solnego. W praktyce klinicznej na początku lat osiemdziesiątych znalazły one swe miejsce na rynku farmaceutycznym jako pochodne benzoimidazolowe, różniące się strukturą chemiczną - bocznym łańcuchem dołączonym do pierścienia benzoimidazolowego
14.09.2008
1
Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) jest przewlekłym procesem zapalnym prowadzącym do postępujących i nieodwracalnych zmian strukturalnych, takich jak włóknienie i zanik. Przebudowa narządu doprowadza do trwałego upośledzenia czynności zewnątrz-, a następnie wewnątrzwydzielniczej gruczołu, co klinicznie manifestuje się objawami niewydolności trzustki.
14.09.2008
Marskość wątroby stanowi końcowe stadium wielu przewlekłych chorób wątroby. Najczęstszymi przyczynami marskości są alkohol i wirusy hepatotropowe. Uszkodzenie miąższu prowadzi do nieodwracalnej utraty prawidłowej struktury tkanki wątrobowej, włóknienia oraz tworzenia się guzków regeneracyjnych. Marskość wątroby przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Ubytek hepatocytów prowadzi do niewydolności wątroby i pojawienia się licznych powikłań.
14.09.2008
W ostatnich latach notujemy istotny postęp w zakresie poznania patogenezy choroby Leśniowskiego-Crohna (L-C). Chociaż przyczyna choroby L-C jest niejasna, to hipotezy zakładają istnienie nadmiernej reaktywności układu immunologicznego w przebiegu tej choroby. W rezultacie uruchomienia przez antygen bakteryjny kaskady zjawisk immunologicznych dochodzi do nadprodukcji mediatorów zapalnych.
14.09.2008
Nieswoiste zapalenie jelit to niejednorodna grupa chorób o przewlekłym i nawracającym procesie zapalnym, sprawiających niejednokrotnie wiele problemów diagnostycznych i terapeutycznych. W tej grupie chorób najczęściej mamy do czynienia z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (wzjg) i chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C). Żadna z chorób nie ma ustalonej etiopatogenezy.
14.09.2008