Publikacje

Dieta bezglutenowa – fakty i mity
30.12.2016
Dieta bezglutenowa (gluten-free diet, GFD) zyskuje coraz większe grono entuzjastów. Czy ma to jednak swoje potwierdzenie w badaniach naukowych, czy jest to tylko chwilowa moda lub chwilowy trend?
Glikokortykosteroidy w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit
15.12.2016
Termin nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) obejmuje grupę idiopatycznych, przewlekłych schorzeń przewodu pokarmowego. Dwie najczęściej występujące to wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (ChLC).
Endoskopowe metody leczenia otyłości
13.12.2016
Otyłość staje się jednym z wiodących problemów medycznych w krajach wysoko rozwiniętych i wszystko wskazuje na to, że będzie on nadal narastać, także w Polsce. Coraz większa populacja ludzi otyłych stawia nowe wyzwania dla świata medycyny, zarówno w kwestii profilaktyki, jak i leczenia, stając się problemem obejmującym szeroki zakres specjalności lekarskich.
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs − Immune-Mediated Inflammatory Diseases) i towarzysząca im współchorobowość
13.12.2016
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs – Immune-Mediated Inflammatory Diseases) są grupą wielu jednostek chorobowych o nieznanej etiologii, które łączą wspólne mechanizmy biorące udział w rozwoju przewlekłego procesu zapalnego zapoczątkowane przez rozregulowanie odpowiedzi immunologicznej.
Znaczenie wybranych alergenów zwierząt domowych w rozwoju chorób alergicznych (świnka morska, królik, fretka, szynszyla, myszoskoczek)
09.12.2016
Ekspozycja na alergeny zwierząt domowych jest czynnikiem ryzyka chorób alergicznych, zwłaszcza w środowisku wielkomiejskim. Zwiększona liczba publikacji dotyczących alergii na zwierzęta futerkowe w ostatnim dziesięcioleciu przemawia za narastającą skalą problemu.
Mutacje genetyczne jako podłoże ostrego nawracającego zapalenia trzustki u dzieci – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa
09.12.2016
Zapalenie trzustki można podzielić na ostre, ostre nawracające i przewlekle. Według dostępnych danych szacuje się, że ostre zapalenie trzustki występuje w populacji dziecięcej z częstotliwością od 3,6 do 13,2 przypadków na 100 tys. dzieci.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Mieszanki ziołowe o działaniu przeciwgorączkowym jako przykłady tradycyjnego leku roślinnego stosowanego w populacji pediatrycznej
05.12.2016
Infekcje górnych dróg oddechowych oraz towarzysząca im podwyższona temperatura ciała to jedno z częstszych schorzeń występujących w populacji pediatrycznej, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Czy reklama suplementów diety jest obiektywnym źródłem informacji o ich wpływie na zdrowie? Analiza reklam radiowo-telewizyjnych w świetle przepisów prawa żywnościowego
02.12.2016
2
Suplementy diety to kategoria żywności, mimo że swoją formą (tabletka, kapsułka) i sposobem użycia bardziej przypominają leki. Z formalnego punktu widzenia odbiorcami suplementów diety są więc nie pacjenci, a konsumenci.