Publikacje
Skutek biologiczny promieni X zależy od wielu czynników fizycznych i środowiskowych. Do pierwszej grupy należą: stosunek objętości tkanki zdrowej do narządu napromienianego, dawka całkowita i dawka frakcyjna napromieniania. Do drugiej - stężenie tlenu w tkance (komórki niedotlenione są oporne na promieniowanie X), faza cyklu komórkowego, substancje zmniejszające lub zwiększające promieniowrażliwość narządów.
02.09.2007
Ponad 90% raków jelita grubego rozwija się na podłożu polipów o budowie histologicznej gruczolaków. Proces ten jest wieloetapowy i trwa średnio kilkanaście lat. Usunięcie polipów drogą endoskopową pozwala na przerwanie sekwencji zdarzeń w procesie przemiany gruczolaka w raka i jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania rakowi jelita grubego.
02.09.2007
W patogenezie chorób autoimmunologicznych główną rolę odgrywają dwa zjawiska. Pierwsze, to utrata naturalnej autotolerancji tkanek, których fragmenty stają się autoantygenami i uczestniczą w reakcjach immunologicznych. Drugie zjawisko to "atak" na te zmienione immunologicznie tkanki przez immunocyty, makrofagi i inne komórki należące do "sił obronnych organizmu".
02.09.2007
Rutynowo wykonywana ultrasonografia (usg), nawet z wykorzystaniem technik dopplerowskich jest zawodną i niewystarczającą metodą do różnicowania zmian ogniskowych w wątrobie. Zdarza się, że niektóre guzy wątroby mają na tyle charakterystyczny obraz w usg (np. typowy naczyniak) lub są tak specyficznie unaczynione [(np. ogniskowy rozrost guzkowy (FNH)], że rozpoznanie ultrasonograficzne z dużym prawdopodobieństwem może być prawdziwe.
02.09.2007
Grupa nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ) obejmuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa), chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) i postacie nieokreślone. Wspólną cechą tych chorób jest nieznana, pierwotna przyczyna wywołująca. Współczesne koncepcje etiopatogenetyczne NChZJ uwzględniają udział czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych.
01.09.2007
Genotyp, czyli informacja genetyczna organizmu, decyduje o jego osobniczym fenotypie. To stwierdzenie nie może być jednak przyjmowane deterministycznie. Bowiem co prawda, wszystkie komórki organizmów wielokomórkowych zawierają ten sam zestaw informacji genetycznej, ale ich komórki wykazują ściśle wyspecjalizowane funkcje, dzięki zmiennej i wybiórczej ekspresji genów.
01.09.2007
1
Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że aż u 34% osób zgłaszających się do przychodni medycyny rodzinnej są podstawy do rozpoznania lub leczenia GERD, nawet gdy cel wizyty dotyczył innych problemów zdrowotnych (2). Coraz większe rozpowszechnienie choroby powoduje, że istotnym problemem stają się koszty leczenia zarówno w warunkach opieki podstawowej, jak i w ośrodkach specjalistycznych.
01.09.2007
1
Helicobacter pylori (Hp) jest Gram-ujemnym, spiralnym drobnoustrojem zaopatrzonym w witki, bytującym na powierzchni komórek nabłonkowych pod warstwą śluzu pokrywającego błonę śluzową części przedodźwiernikowej żołądka.
01.09.2007
Chociaż często spotykana w praktyce, dyspepsja nadal skutecznie wymyka się akademickim klasyfikacjom. Według najnowszej klasyfikacji opisującej zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, Kryteriów Rzymskich III, dyspepsję (określoną symbolem B1) rozpoznajemy, gdy obecny jest jeden lub więcej spośród następujących objawów: uczucie pełności poposiłkowej, szybkie nasycanie się w czasie posiłku, ból lub pieczenie w nadbrzuszu.
01.09.2007
22.01.2007