Publikacje
Skuteczność taktyki postępowania prewencyjnego i leczniczego w przewlekłych chorobach występujących w różnych etiologicznych, patogenetycznych i klinicznych uwarunkowaniach zależy od stopnia rozpoznania tych różnic i odpowiedniego przystosowania leczenia do indywidualnych celów osoby chorej.
12.09.2005
W każdym przypadku otyłości badanie kliniczne ma na celu określenie czynników etiologicznych. Często jest to jednak trudne lub niemożliwe. W takich sytuacjach ważne jest określenie czynników patogenetycznych lub też klinicznych okoliczności wiążących się z powstawaniem i przebiegiem otyłości.
12.09.2005
2
Około 50 lat temu w Warszawie Jakub Węgierko (1) wprowadził pojęcie cukrzycy skojarzonej z innymi zaburzeniami: otyłością, nadciśnieniem tętniczym i chorobą niedokrwienną serca, co odpowiada obecnej definicji zespołu metabolicznego.
12.09.2005
Racjonalne działania umożliwiające w praktyce odtłuszczenie ciała przedstawiono w czterech częściach...
12.09.2005
6
Otyłość jest stanem patologicznego zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, będącej integralną składową organizmu. Z tego faktu może wynikać uszkodzenie czynności i struktury poszczególnych narządów lub układów. Zwiększa się ryzyko skrócenia średniego oczekiwanego okresu życia.
12.09.2005
Wpywy środowiska zewnętrznego i cywilizacyjne uwarunkowania życia człowieka wywierają bardzo widoczny wpływ na narastanie epidemii otyłości i jej powikłań. Obejmują one wiele różnorodnych mechanizmów.
12.09.2005
3
Otyłość jest najczęściej wynikiem genetycznie uwarunkowanych reakcji patofizjologicznych, psychoemocjonalnych i behawioralnych na wiele czynników środowiska sprzyjających otyłości. Poniżej dokonano ich przegląd
12.09.2005
2
Rozmowa z Bolesławem Piechą, posłem Prawa i Sprawiedliwości
05.09.2005
2
W Europie alergia na jad Hymenoptera jest najczęściej spowodowana użądleniami pszczoły miodnej i osy zwyczajnej, w krajach śródziemnomorskich również przez rodzaj Polistes (klecanki) oraz sporadycznie przez inne osowate i trzmiele. Najczęstsze objawy kliniczne uczulenia to duże reakcje miejscowe oraz uogólnione reakcje alergiczne typu natychmiastowego, takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, biegunka, duszność czy też pełnoobjawowy wstrząs anafilaktyczny.
27.08.2005
3
Podstawą diagnostyki chorób alergicznych jest prawidłowo zebrany wywiad, którego zasadniczym celem jest określenie charakteru objawów i potwierdzenie ewentualnej korelacji czasowej wystąpienia objawów z możliwym narażeniem na alergen. Badania dodatkowe, takie jak testy skórne, oznaczenie sIgE w surowicy czy testy prowokacyjne stanowią cenne uzupełnienie procesu diagnostycznego.
27.08.2005