Publikacje

Diagnostyka nawracających zakażeń układu moczowego u dzieci
07.07.2016
Zakażenia układu moczowego (ZUM) w populacji pediatrycznej są zagadnieniem wielokrotnie poruszanym w wielu opracowaniach i problemem często spotykanym w codziennej praktyce lekarskiej. Ze względu na złożoną i często niejednoznaczną symptomatologię wymagają szczególnej uwagi ze strony lekarza oraz właściwej współpracy rodziców.
Gruźlica wielolekooporna – narastający problem; aktualne zalecenia WHO
14.06.2016
Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) w 2014 r. 480 tys. osób na świecie zachorowało na gruźlicę wielolekooporną (multidrug-resistant tuberculosis, MDR-TB). Najwyższe odsetki MDR-TB wśród ogółu chorych na gruźlicę stwierdza się na Białorusi, w Estonii, Kazachstanie, także na Ukrainie i w Rosji. Polska jest w grupie krajów o małym rozpowszechnieniu MDR-TB (
Czy umiemy zapobiec astmie u dzieci?
12.05.2016
Patrząc krytycznie na dostępne dane, musimy zdawać sobie sprawę, że populacja dziecięca jest pod względem biologicznym niezwykle heterogenna. Z praktycznego punktu widzenia należy uwzględnić wiele zmiennych: wiek dziecka, płeć, środowisko wzrastania (miejskie/wiejskie), narażenie na dym tytoniowy czy też kontakt z innymi dziećmi (starsze rodzeństwo, żłobek/przedszkole). Podobne podejście odnaleźć możemy w zaleceniach GINA (Global Initiative for Asthma) dotyczących metod redukcji ryzyka zaostrzeń astmy.
12.05.2016
Postępowanie w grzybicy jamy ustnej u dzieci w codziennej praktyce lekarza
10.05.2016
Grzybica jamy ustnej należy do częstych jednostek chorobowych spotykanych w praktyce pediatrycznej. Częstość schorzenia waha się od 1–37%.
Karmienie sztuczne, wytyczne i praktyka
10.05.2016
Odpowiednie karmienie małego dziecka jest niezwykle istotne dla jego optymalnego rozwoju, wpływa również na stan zdrowia w późniejszym okresie życia.
Nowości 2016 w terapii biologicznej astmy oskrzelowej
10.05.2016
Zgodnie z zaleceniami ekspertów GINA (1), podstawą terapii najcięższych postaci atopowej astmy oskrzelowej, gdy nie udaje się osiągnąć optymalnej kontroli choroby za pomocą standardowych metod farmakoterapii (wysokie dawki glikokortykosteroidów podawanych w inhalacji w połączeniu z innymi lekami kontrolującymi, m.in. tiotropium, LABA, teofiliną, lekami antyleukotrienowymi), jest humanizowane przeciwciało monoklonalne anty-IgE – omalizumab.
Glikokortykosteroidy wziewne w chorobach obturacyjnych oskrzeli u dzieci. Za dużo czy za mało? Za długo czy za krótko?
06.05.2016
Celem artykułu jest przedstawienie aktualnych wskazań i zasad terapii różnymi formami inhalacyjnymi wziewnych glikokortykosteroidów (wGKS) u dzieci z chorobami obturacyjnymi oskrzeli.
Profilaktyka nadwagi i otyłości u dzieci – możliwości w POZ
17.03.2016
Otyłość jest głównym problemem zdrowotnym na świecie i wyprzedza już takie choroby jak AIDS, a także niedożywienie. Z powodu otyłości cierpi aż 300 mln ludzi na świecie, a co druga osoba ma zbyt dużą masę ciała...
Kamica układu moczowego u dzieci: zasady leczenia i profilaktyki
17.03.2016
Kamica układu moczowego (KUM) to ogólnoustrojowa choroba, w której przebiegu dochodzi do wytrącania konkrementów w różnych częściach układu moczowego. KUM towarzyszy człowiekowi od dawna. Pierwsze ślady choroby pochodzą sprzed 5000 lat p.n.e.
Kaszel – różne przyczyny, różne postępowanie: wybrane problemy kliniczne
17.03.2016
Kaszel jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)...