Publikacje
Postaci choroby wieńcowej obejmują: stabilną chorobę wieńcową, niestabilną chorobę wieńcową, zawał mięśnia serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, nieme niedokrwienie oraz nagły zgon sercowy. Inny podział to stabilna postać choroby wieńcowej oraz ostre zespoły wieńcowe.
08.05.2005
Kołatanie serca, czyli uczucie jego nieprawidłowego "bicia", jest jednym z ważniejszych objawów dysfunkcji układu krążenia zarówno pierwotnie sercowych, jak i wynikających z patologii innych narządów.
08.05.2005
2
Badanie EKG należy do najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w praktyce lekarza rodzinnego. Rejestracja spoczynkowego elektrokardiogramu pozostaje nadal najprostszą do wykonania, łatwo dostępną, bezpieczną, tanią i powtarzalną procedurą diagnostyczną pozwalającą na ocenę czynności bioelektrycznej serca.
07.05.2005
1
Jaskinia pełna skarbów, czyli baśniowy Sezam otwierał się po wypowiedzeniu czarodziejskich słów. Dla wielu ludzi taką baśniową jaskinią przepełnioną skarbami - cennymi informacjami staje się dzisiaj Internet. Dostęp do takiej skarbnicy jest znacznie prostszy, wystarczy na swoim komputerze mieć zainstalowany modem lub stałe łącze internetowe.
25.04.2005
1
Stosowanie farmakoterapii i psychoterapii w zespole stresu pourazowego (Post-traumatic Stress Disorder, PTSD) nawiązuje do podstawowych objawów tego zespołu. Jak w żadnym innym zaburzeniu psychicznym, efektywność stosowania obu tych metod terapeutycznych związana jest z ich wzajemnym uzupełnianiem się. Zaobserwowano, że zarówno stałe powracanie do przeżytego urazu, jak i permanentne pozostawanie ofiar traumy w stanie distresu nie jest możliwe do opanowania ani samą farmakoterapią, ani wyłącznie metodami psychoterapeutycznymi.
22.04.2005
1
Mimo możliwości stosowania różnych leków neuroleptycznych (przeciwpsychotycznych), okazuje się, że u około 30%-40% pacjentów chorych na schizofrenię nie stwierdza się poprawy stanu psychicznego po pierwszym przypisanym leku, a u 50-60% pacjentów występują objawy uboczne (1). Dotychczas nieznane są kliniczne, biochemiczne, czy też neurofizjologiczne czynniki prognostyczne, wskazujące który lek będzie działać skutecznie u określonego pacjenta.
22.04.2005
Zaburzenia odżywiania się uwarunkowane są wieloczynnikowo. W związku z powyższym postępowanie terapeutyczne powinno mieć charakter wielokierunkowy z zachowaniem odpowiedniej hierarchii ważności celów zależnych od stanu nasilenia objawów i czasu trwania zaburzeń.
22.04.2005
1
Lek "normotymiczny" jest lekiem normalizującym zaburzenia nastroju, co odpowiada używanemu obecnie w piśmiennictwie anglojęzycznym pojęciu mood-normalizer lub mood-stabilizer. Termin ten zrodził się w związku z rozwojem farmakologicznych metod leczenia oraz profilaktyki nawrotów chorób afektywnych, w szczególności choroby afektywnej dwubiegunowej.
22.04.2005
W chorobach endokrynnych oprócz objawów związanych z dysfunkcją hormonalną występują różnorodne objawy psychopatologiczne i zaburzenia psychiczne. Objawy te, często niespecyficzne, mogą być jedynymi zgłaszanymi przez pacjenta na początku choroby i /lub przez cały czas trwania dysfunkcji hormonalnej. Mogą również nakładać się na objawy somatyczne i tym samym wikłać obraz kliniczny, a więc i leczenie choroby podstawowej, a nawet utrzymywać się mimo uzyskania normalizacji hormonalnej.
22.04.2005
1
Jeszcze w latach 50. uważano zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (Obsessive-Compulsive Disorder, OCD) za schorzenie rzadkie, dotyczące 0,05% populacji ogólnej. Wyniki dużego badania populacyjnego (The Cross National Collaborative Study), przeprowadzonego w siedmiu różnych miejscach świata, wykazały że rozpowszechnienie OCD w ciągu życia wynosi 1,9%-2,5%.
22.04.2005