Publikacje

Manifestacje chorób alergicznych u niemowląt
17.03.2016
Choroby alergiczne należą do najczęściej spotykanych schorzeń przewlekłych wśród pacjentów w wieku rozwojowym, z którymi spotykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, a także w Polsce częstość chorób alergicznych zdecydowanie wzrasta w ostatnich latach.
Diagnostyka i leczenie chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego
16.03.2016
Mimo postępu medycyny w diagnostyce i terapii, choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego zalicza się do największych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Liczbę zarażonych pasożytami jelitowymi pod koniec XX wieku szacowano na ponad 2 mld, a żyjących w rejonach endemicznego występowania patogennych helmintów i pierwotniaków na ponad 5 mld.
Kompleksowe leczenie chorób nosa i zatok
10.03.2016
Choroby nosa i zatok bardzo często współistnieją. Mogą stanowić też wzajemne punkty wyjścia lub powikłania. Mamy dwa klasyczne przypadki chorób, które podlegają opisanym zasadom.
Zastosowanie Metody Butejki  w leczeniu astmy u dzieci
25.02.2016
Uzupełnieniem tradycyjnej terapii farmakologicznej w leczeniu astmy są ćwiczenia oddechowe. Rodzaj tych ćwiczeń zależy od wiedzy i doświadczenia fizjoterapeuty oraz od tendencji terapeutycznych w danym kraju…
Późno ujawniające się wrodzone przepukliny przeponowe w doświadczeniach jednego ośrodka
25.02.2016
Zaburzenie rozwoju przegrody oddzielającej jamy opłucnowe od jamy brzusznej, do którego dochodzi między 7. a 10. tygodniem życia płodowego, może prowadzić do powstania ubytku położonego najczęściej w tylno-bocznej części przepony, przez który narządy jamy brzusznej przemieszczają się do jednej z jam opłucnowych.
Nieprawidłowości końcowego odcinka jelita cienkiego i kątnicy jako przyczyna trudno odprowadzalnych i nawracających wgłobień jelitowych u dzieci
25.02.2016
Jedną z najczęściej występujących u dzieci przyczyn ostrych dolegliwości brzusznych i niedrożności przewodu pokarmowego jest wgłobienie jelita w odcinku krętniczo-kątniczym. Schorzenie to najczęściej występuje u niemowląt, choć obserwacje wskazują na coraz częstsze pojawianie się wgłobień u dzieci kilkuletnich…
25.02.2016
Problem otyłości w praktyce  pediatrycznej
25.02.2016
Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) występowanie otyłości przybrało już rozmiar globalnej epidemii, w 2013 r. na świecie ponad 42 mln dzieci do 5. roku życia ma nadwagę lub cierpi z powodu otyłości.
Rozpoznanie i wstępne postępowanie w kwasicy ketonowej u dzieci  w świetle najnowszych wytycznych
25.02.2016
Cukrzyca typu 1 (T1D) jest jedną z najczęstszych chorób metabolicznych wieku dziecięcego o wieloczynnikowej etiologii, bezwzględnie wymagającą leczenia insuliną
Kaszel suchy, kaszel mokry – współczesne podejście do leczenia u dzieci
24.02.2016
Kaszel jest mechanizmem obronnym, oczyszczającym drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, ciał obcych i substancji drażniących. Jego znaczenie najłatwiej możemy sobie uświadomić, obserwując pacjentów cierpiących na choroby przebiegające z niezdolnością do efektywnego kaszlu…
Uczulenie na komosę ryżową, szarłat (Amaranthus) i maniok u osób z alergią pokarmową
24.02.2016
Jedną z częstych chorób alergicznych rozpoznawanych wśród dzieci jest alergia pokarmowa. Jej częstość szacuje się na 1 do 10% (1). Duża rozpiętość w wynikach badań epidemiologicznych to efekt różnych zwyczajów żywieniowych badanych pacjentów, ich wieku oraz niejednolitych metod badawczych.