Publikacje
28.11.2001
Niedrożność jajowodów jako przyczyna niemożności zajścia w ciążę jest wciąż istotna w diagnostyce i leczeniu. Ocenia się, że odsetek pacjentek z niepłodnością pochodzenia jajowodowego w całej populacji kobiet niepłodnych waha się od 25 do 40% i dolegliwość ta jest drugim po zaburzeniach czynnościowych pochodzenia endokrynnego uwarunkowaniem zaburzeń rozrodu.
09.11.2001
09.11.2001
3
W przypadkach nieprawidłowych krwawień z macicy, których przyczyną są zmiany w jej błonie śluzowej powstałe na podłożu zaburzeń czynnościowych lub organicznych (niezłośliwe rozrosty endometrium), wybór metody leczenia i jego zakres stanowi duży problem dla lekarza ginekologa. Szczególnie trudną do podjęcia decyzją jest ustalenie sposobu postępowania terapeutycznego u kobiet przed okresem przekwitania, u których nie uzyskano wyleczenia na drodze frakcjonowanego wyłyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy lub hormonoterapii. Przed erą endoskopii pacjentkom tym usuwano macicę drogą brzuszną lub pochwową (1). Obecnie istnieje możliwość przeprowadzenia równoważnego leczenia bez konieczności chirurgicznej amputacji narządu i integralnie z nią związanej ingerencji w jamie otrzewnowej.
09.11.2001
1
Dążenie do poprawy zarówno rozpoznawania, jak i monitorowania leczenia chorych na nowotwory złośliwe narządu rodnego skłania badaczy do ciągłego poszukiwania nowych metod diagnostycznych. Wiele substancji zidentyfikowanych w płynach ustrojowych u pacjentek z nowotworami złośliwymi narządu rodnego próbowano wykorzystać jako biochemiczne wskaźniki nowotworowe, ale zaledwie kilkanaście z nich znalazło rzeczywiste kliniczne zastosowanie.
09.11.2001
Czynnik jajowodowy, jako przyczyna niepłodności stanowi ciągle istotny problem w diagnostyce i leczeniu. Przyjmuje się, że niepłodność jajowodowa stanowi 15-40% niepłodności małżeńskiej. Tak duża rozpiętość jest związana prawdopodobnie z trudnościami, na jakie napotyka się, próbując przeanalizować czynnik jajowodowy jako przyczynę niemożności zajścia w ciążę.
09.11.2001
09.11.2001
2
09.11.2001
1
09.11.2001
Zjawisko fotodynamiczne polega na wzbudzeniu za pomocą promieniowania świetlnego efektu świecenia komórek. Może to być świecenie własne komórek - tzw. autofluorescencja, zależna od obecności w tkance endogennych chromoforów lub też świecenie tkanek, w których znajduje się uprzednio podany egzogenny barwik.
09.11.2001