Publikacje

Etiologia i kliniczne następstwa przerostu mięśnia lewej komory u chorych z nadciśnieniem tętniczym
01.12.2000
W praktyce klinicznej często stwierdzamy nadciśnienie tętnicze pierwotne, które już w 1929 r. nazwano chorobą nadciśnieniową. Nadciśnienie tętnicze (NT) obejmuje około 10-20% dorosłej populacji i jest chorobą stale postępującą, głównie z powodu poważnych następstw - m.in. przyspieszonego rozwoju miażdżycy, przerostu mięśnia serca (a zwłaszcza lewej komory), niewydolności krążenia, przerostu błony środkowej tętnic, zaburzeń metabolicznych. Te czynniki są uważane za główną przyczynę przyspieszonego procesu starzenia się organizmu, prowadzącego do skrócenia przeciętnej długości życia oraz do obniżenia jego jakości, głównie z powodu podwyższonej zapadalności na choroby układu sercowo-naczyniowego i wczesnego inwalidztwa. W przebiegu nadciśnienia tętniczego dochodzi często do przerostu lewej komory (ang. left ventricular hypertrophy - LVH), który uważany jest za mechanizm adaptacyjny, kompensujący zwiększone obciążenie dynamiczne serca. LVH stanowi jedno z najpoważniejszych powikłań narządowych. Przerost lewej komory stanowi niezależny czynnik ryzyka wystąpienia arytmii serca, zawału serca i nagłego zgonu sercowego.
01.12.2000
Aktualne poglądy na leczenie przewlekłej niewydolności nerek w okresie przeddializacyjnym
01.12.2000
Do przewlekłego uszkodzenia nerek i ich postępującej niewydolności mogą prowadzić różne choroby. Usprawnienie opieki przeddializacyjnej ma ogromne znaczenie także z ekonomicznego punktu widzenia. Populacja chorych ze schyłkową niewydolnością nerek objętych nerkową terapią zastępczą stale wzrasta. Przybywa przede wszystkim ludzi starszych, co ma zasadniczy wpływ na utrzymywanie się wysokiej śmiertelności i chorobowości tej grupy, a fundusze przeznaczane na jej leczenie są nieproporcjonalnie wysokie.
01.12.2000
Hiponatremia - diagnostyka i leczenie
01.12.2000
1
W praktyce ambulatoryjnej zaburzenia gospodarki wodno-eletrolitowej są nie mniej istotne niż u pacjentów hospitalizowanych, aczkolwiek ich znaczenie i zasięg występowania bywa niedoceniany. Do jednych z częściej występujących zaburzeń elektrolitowych należy hiponatremia. W zapobieganiu rozwojowi zaburzeń elektrolitowych i w skutecznym ich leczeniu niezwykle istotna jest znajomość mechanizmów prowadzących w stanach patologii do rozwoju hiponatremii. Nie można tego osiągnąć bez podstawowych informacji o prawidłowej gospodarce wodno-elektrolitowej.
01.12.2000
1
Stany gorączkowe niejasnego pochodzenia: trudne zagadki, czasem zaskakujące rozwiązania
01.12.2000
1
Termin "stany gorączkowe niejasnego pochodzenia" z założenia obejmuje przypadki długotrwale utrzymującej się lub nawracającej (przynajmniej przez trzy tygodnie) podwyższonej ciepłoty ciała, w których na podstawie badania lekarskiego i wyników ogólnodostępnych badań dodatkowych nie udało się ustalić rozpoznania. Chorzy ci szukają często porady wielu lekarzy, a czasem wymagają wykonania specjalistycznych badań, nawet w warunkach szpitalnych.
01.12.2000
1
Makrolidy - zasady racjonalnego stosowania w praktyce lekarza rodzinnego
01.12.2000
Racjonalna antybiotykoterapia stanowi ważny problem w praktyce lekarza rodzinnego, który zmuszony jest odpowiadać na pytanie: "czy włączyć antybiotyk" i "jaki lek wybrać." Niestety, wobec często utrudnionej diagnostyki laboratoryjnej lub mikrobiologicznej, wybór antybiotyku opiera się głównie na danych z anamnezy, wynikach badania fizykalnego i znajomości faktów epidemiologicznych.
01.12.2000
Zakażenia wywołane patogenami atypowymi w praktyce lekarza rodzinnego
01.12.2000
Infekcje dróg oddechowych (IDO) stanowią istotny problem w codziennej praktyce lekarskiej. W ich etiologii dominującą rolę przypisuje się wirusom (80% infekcji) oraz bakteriom. Około 30% zakażeń ma etiologię mieszaną - wirusowo-bakteryjną. Do najczęstszych patogenów bakteryjnych odpowiedzialnych za IDO zaliczane są: Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus sp., Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis i Chlamydia pneumoniae. Trzy ostatnie drobnoustroje wywołują tzw. atypowe infekcje dróg oddechowych (AIDO). W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie patogenami typowymi, co zaowocowało poszerzeniem wiedzy o ich chorobotwórczości i metodach leczenia.
01.12.2000
Zespół rakowiaka - nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne
01.12.2000
2
Rakowiak - nowotwór o powolnym wzroście, lecz dużym potencjale zlośliwości (cancers in slow motion) wywodzi się z komórek układu neuroendokrynnego i histologicznie charakteryzuje go dodatnia reakcja na barwienie solami srebra. Jest guzem hormonalnie czynnym syntetyzującym serotoninę, kortykotropinę, histaminę, dopaminę, substancję P, prostaglandyny, kalikreinę, motylinę - substancje, które po pojawieniu się w krążeniu systemowym są odpowiedzialne za tak charakterystyczne objawy zespołu.
01.12.2000
2
Osteoporoza u kobiet po menopauzie
01.12.2000
Termin osteoporoza pochodzi z 1885 roku, kiedy to Pommer scharakteryzował ją jako niewystarczającą ilość kości, która poza tym jest prawidłowa.
01.12.2000
Zapalenia spojówek
15.11.2000
Najczęstszymi objawami zapalenia spojówek są: uczucie swędzenia, kłucia i pieczenia oczu, wrażenie obecności ciała obcego pod powiekami, a także w różnym stopniu wyrażone elementy tzw. triady irytacyjnej: światłowstręt, łzawienie, zwężenie szpary powiekowej.
15.11.2000
Praktyczne aspekty diagnostyki i leczenia odwarstwień siatkówki
15.11.2000
Odwarstwienie siatkówki należy do jednych z najpoważniejszych schorzeń okulistycznych, prowadząc nie tylko do upośledzenia widzenia, ale także do rozwoju wielu powikłań z zanikiem gałki ocznej włącznie.
15.11.2000