Publikacje

Kluczowe składniki mineralne istotne w niedoczynności tarczycy z uwzględnieniem choroby Hashimoto – rola i występowanie w żywności
23.01.2018
W Polsce obserwuje się ciągły i stabilnie zwiększający się wzrost nowych zachorowań na schorzenia z zakresu niedoczynności tarczycy.
Hormonalne aspekty zaburzeń odżywiania
17.05.2017
Nadmierna masa ciała jest nie tylko problemem medycznym, który powoduje 10–13% przedwczesnych zgonów w regionie europejskim, ale również ekonomicznym, gdyż koszty związane z otyłością stanowią 2–7% nakładów na ochronę zdrowia w całej Europie. Według WHO, na świecie żyje ok. 1,6 mld osób z nadwagą oraz 522 mln osób otyłych.
Zachowania zdrowotne chorych na cukrzycę typu 2
24.04.2017
Badacze prognozują, że do 2030 roku populacja chorych na cukrzycę dojdzie do 360 mln wśród całej ludzkości. W badaniach wykazano, że obecność cukrzycy wzrasta w każdej grupie wiekowej, ale szczególnie zwrócono uwagę przy tym na osoby w wieku średnim, czyli od 40. do 65. roku życia.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Nadwrażliwość na dodatki do żywności
13.01.2017
Do dodatków do żywności zaliczamy zarówno substancje dodatkowe (food additives), czyli składniki, które są wprowadzane do produktów spożywczych dla celów technologicznych i nie są spożywane odrębnie jako żywność, jak i składniki dodawane do żywności, których użycie nie budzi zastrzeżeń, np. skrobia ziemniaczana, żelatyna, cukier.
Dieta bezglutenowa – fakty i mity
30.12.2016
Dieta bezglutenowa (gluten-free diet, GFD) zyskuje coraz większe grono entuzjastów. Czy ma to jednak swoje potwierdzenie w badaniach naukowych, czy jest to tylko chwilowa moda lub chwilowy trend?
Zastosowanie diety low FODMAP w zespole jelita nadwrażliwego
28.12.2016
Zespół jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome, IBS) jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u gastroenterologa i częstą także w gabinecie lekarza rodzinnego, co niewątpliwie generuje duże koszty w systemie służby zdrowia. Schorzenie to może dotykać nawet co piątego mieszkańca krajów rozwiniętych, z czego w większości są to kobiety po 30. roku życia.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Profilaktyka zdrowotna przed podróżą do Afryki i Azji
15.10.2015
Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających poza granice kraju. Podróżujący najczęściej odwiedzają kraje europejskie, choć wzrasta liczba wyjeżdżających na inne kontynenty, również do krajów egzotycznych...
Wpływ czynników dietetycznych na wchłanianie żelaza
13.10.2015
Żelazo należy do mikroelementów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wchodząc w skład grupy prostetycznej hemoglobiny i mioglobiny, uczestniczy w transporcie i magazynowaniu tlenu...