Publikacje
Wiek, szczególnie metrykalny, nie powinien być jedynym kryterium wyboru metody leczenia zaburzeń rytmu serca. Pacjenci w wieku podeszłym, powyżej 80. r.ż. stanowią niewielką grupę chorych poddawanych ablacji RF. Arytmia zwykle ujawnia się w młodszym wieku, ponadto istnieje tendencja do unikania leczenia inwazyjnego zaburzeń rytmu serca u osób starszych. Zaburzenia rytmu serca stanowią istotny problem dla aktywnych starszych osób, pogarszają ich jakość życia, zwiększają liczbę hospitalizacji, przyczyniają się do poczucia zagrożenia, często są przyczyną zwiększania ilości przyjmowanych leków i ryzyka interakcji i działań niepożądanych.
10.11.2010
201
Chorzy powyżej 80. roku życia stanowią w ostatnich latach ponad 35% osób, u których wszczepiamy stymulatory serca, a w przypadku implantacji ICD - 5%. W wymienionej grupie wiekowej bradykardia jest często jednym z wielu problemów zdrowotnych dotyczących serca i innych narządów. Nowoczesny i właściwie dobrany układ stymulujący nie tylko zapobiega istotnym zwolnieniom rytmu, ale też ułatwia leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca i napadowych zaburzeń rytmu z szybką czynnością komór.
Rosnący udział osób w wieku podeszłym i starczym w populacji ogólnej pociąga za sobą konieczność poszukiwania takich metod poprawy jakości i długości życia, które pozwolą na redukcję kosztów opieki. Rozwój technologii informatycznych i telekomunikacyjnych umożliwia zastosowanie metod domowego monitoringu w grupie najstarszych pacjentów.
10.11.2010
Francuskie określenie Fin de siécle oznacza „koniec wieku” i ściśle nawiązuje do nurtu dekadenckiego w okresie schyłkowym wieku XIX. Odnosząc to stwierdzenie do schyłkowego okresu życia człowieka chcielibyśmy zaprezentować sposoby radzenia sobie z upływającym czasem w życiu starszego pacjenta z migotaniem przedsionków (AF). AF jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i dotyczy przede wszystkim ludzi starszych.
09.11.2010
Częstość występowania niewydolności serca wzrasta w kolejnych dekadach życia. Brak jest jednoznacznych i pełnych wytycznych postępowania w niewydolności serca u osób starszych. W codziennej praktyce lekarskiej pojawia się wiele wątpliwości dotyczących właściwego postępowania w niewydolności serca u osób w wieku podeszłym. Celem tego artykułu jest przybliżenie problemu diagnostyki i terapii niewydolności serca u osób starszych.
02.11.2010
Przeciętna długość życia w Polsce wynosi obecnie 71 lat dla mężczyzn oraz 79 dla kobiet. Opracowania Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ wskazują, iż w 2050 roku liczba osób powyżej 60. roku życia, która obecnie wynosi 266 milionów przekroczy 2 miliardy. Z tej grupy odsetek najstarszych, czyli po 80. roku życia wzrośnie z 13% do 20%.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie. Stanowią przyczynę blisko 50% zgonów mieszkańców naszego kraju. Mimo że w ostatnich latach obserwujemy spadek współczynników umieralności z powodu chorób układu krążenia w Polsce, są one wciąż wyższe niż w Unii Europejskiej (1). Zagadnienia dotyczące wyboru optymalnego sposobu postępowania w chorobach układu sercowo-naczyniowego u pacjentów w wieku podeszłym cieszą się dużym zainteresowaniem.
29.10.2010
Mimo kontrowersji co do zasadności wyodrębniania oddzielnej jednostki jaką jest zespół metaboliczny (ZM), istnieje ogólna zgoda, że metaboliczne czynniki ryzyka choroby sercowo-naczyniowej mają nie tylko tendencję do występowania razem, ale u ich podłoża leżą wspólne mechanizmy.
07.10.2010
Na początku XXI wieku zespół metaboliczny staje się jednym z najbardziej istotnych problemów w postępowaniu z chorymi na nadciśnienie tętnicze. Częstość występowania zespołu metabolicznego jest wysoka, co ma związek z rosnącą częstością otyłości. Współwystępowanie z nadciśnieniem tętniczym zespołu metabolicznego ma wpływ na wybór leków hipotensyjnych ze względu na konieczność stosowania leków niecharakteryzujących się niekorzystnym wpływem na gospodarkę węglowodanową i lipidową.
W 2007 roku opublikowano zalecenia European Society of Hypertension oraz European Society of Cardiology (ESH/ESC). W listopadzie 2009 roku ESH przedstawiło dokument, w którym ponownie oceniono wytyczne z 2007 roku w odniesieniu do badań i metaanaliz opublikowanych w ostatnich dwóch latach.